\B öa BOMBUS MUSCORUM Moshommel t— tT) to O BOMBUS 1MORVEG1CUS Boomkoekoekshommel BOMBUS PASCUORUM Akkerhommel BOMBUS POMORUM Limburgse hommel Door de opvallende oranje beharing en het forse formaat is de moshommel vrijwel onmiskenbaar voor degene die de soort ooit gezien heeft. Voor minder ingewijde waarnemers kan het lastig zijn om het verschil met de uiterst variabele akkerhommel vast te stellen. Sommige exemplaren van de akkerhommel hebben een sterke geeloranje uiterlijk met nauwelijks zwarte haren en dan is op het oog alleen de vorm en de grootte nog afwijkend van de moshommel. De moshommel is een moerassoort, waarvan de aantallen enorm gekelderd zijn. Het is nu een zeldzame Rode lijstsoort, die in Zeeland vooral langs de noord kust van Noord-Beveland en in en rond de Yerseke Moer te vinden is. Net buiten de provinciegrens, op het eiland Hompelvoet in de Grevelingen zijn in sommige jaren vele tientallen nesten van de moshommel aangetroffen. Inmiddels is de stand ook hier echter drastisch afgeno men (mond med. Kees de Kraker). k— I to c C/3 De boomkoekoekshommel lijkt sterk op de vierkleurige koekoekshommel en het is duidelijk dat de soorten heel vaak verwisseld zijn, wat mede veroorzaakt werd door een fout in de meest gebruikte tabel. De soort is recentelijk in Zeeland alleen in het Slotbos van Haamstede aange troffen. Deze soort treedt op als parasiet van de boom hommel. Het is in Nederland altijd een vrij schaarse soort geweest, waar van na 1980 nog maar 17 uurhok- ken geregistreerd zijn. Ook in Zee land is de Boomkoekoekshommel verre van algemeen. De akkerhommel is de soort die tijdens de afgelopen jaren het meest is geregistreerd; zelfs aanzienlijk va ker dan de honingbij. De soort werd in verspreid over 113 uurhokken waargenomen. Deze hommel leeft in een groot aantal verschillende biotopen. Omdat de akkerhommel door zijn in het algemeen makkelijke her kenbaarheid en opvallende postuur nauwelijks gemist zal zijn vormt het verspreidingskaartje een prima beeld van de spreiding van onderzoeks activiteiten in de provincie. Be paalde vormen van de akker hommel kunnen op de moshom mel of op de heidehommel lijken, maar als er al verwis seling is opgetreden dan zal dit geen invloed hebben op het hier gepresenteerde verspreidingskaartje. De laatste Nederlandse vangst van de Limburgse hom mel stamt uit 1948. Op 12 september 1999 werd bij Hoedekenskerke een vrouwtje gevonden dat zwaar uitgeput in het vloedmerk van de Westerschelde kroop. Overduidelijk een zwerver dus, die wellicht per schip in Nederland is beland. De Westerschelde is een door vrachtschepen uit alle wereld delen druk beva ren route, omdat het estuarium vanaf zee de toegang vormt tot Antwerpen. De waarneming betreft dus een curiositeit zonder ecologische betekenis. Bijen en wespen in Zeeland 69

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 73