g BOMBUS PRATORUM CO Weidehommel BOMBUS RUDERAR1US Grashommel BOMBUS RUDERATUS Grote tuinhommel De weidehommel is een algemene, goed herkenbare soort, waarvan de vliegtijd al eind juli zo goed als voor bij is. De soort komt wijdverspreid en algemeen voor door de hele provincie en waarschijnlijk is de soort in de afgelopen decennia eerder toegenomen dan -zoals de meeste andere hommels- in aantal verminderd. Deze soort is opvallend vaak op bloeiende bramen aan te treffen. De mannetjes zijn bijzonder kleurig en worden met enige regelmaat verward met de waddenhommel. Het aantal uurhokken waarin in Zeeland gedurende de afgelopen jaren de grashommel is aangetroffen over treft het aantal uurhokken waarin de soort voor de peri ode 1980-1998 in heel Nederland is waargenomen. Dat is -afgezien van enkele uiterst zeldzame soor ten- met geen enkele andere soort het geval en het zegt be halve over de bemonsterings intensiteit ook iets over de speciale gebondenheid aan het Zeeuwse zeekleigebied. Daar is de grashommel een algemene verschijning, die niet zelden de (eveneens met een rode achterlijfspunt getooide) steenhommel in aan tal overtreft. De grashommel heeft een voorkeur voor bloemenrijke, open graslanden en is bijvoorbeeld op bloemdijken en in graslandcomplexen veelvuldig te vin den. De soort vliegt zelden in massale aantallen, maar losse individuen zijn in de genoemde landschapstypen vrijwel altijd aan te treffen. In de westelijke helft van Schouwen-Duiveland is de grashommel niet gevonden en het lijkt erop dat de soort hier inderdaad niet of nau welijks voorkomt. De grote tuinhommel is waarschijnlijk in Nederland uitgestorven. De laatste melding dateert van 1975. De soort is gebonden aan open landschappen en voedt haar larven met pollen afkomstig van verschillende bloem soorten. In Zeeland zijn er alleen oudere vondsten uit de omgeving van Domburg,Veere, Yerseke en Haamstede. 70 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 74