c BOMBUS RUPESTR1S Rode koekoekshommel BOMBUS SOROENS1S Late hommel BOMBUS SYLVESTR1S Vierkleurige koekoekshommel BOMBUS TERRESTR1S Aardhommel $fé¥ Sm'm«m Van de rode koekoekshommel waren in Nederland recent alleen enkele waarnemingen uit Zuid-Limburg bekend. Voor 1950 werd de soort verspreid door heel Ne derland waargenomen, maar zoals met zoveel hommels het geval is, is de stand daarna dramatisch ingestort. Uit Zeeland waren tot voor kort slechts enkele vondsten van voor 1950 geregistreerd. De soort kwam binnenshuis te voorschijn op 16 mei 1999 uit een slaapzak in Terneuzen. Waarschijnlijk gaat het om een verstekeling die afkom stig is van een vakantie in Zuid- Frankrijk, maar de kans dat het om een autoch toon individu gaat valt nooit helemaal uit te sluiten, temeer omdat deze zuidelijke soort onder invloed van klimaats veranderingen zich zeer wel opnieuw in de provincie zou kunnen vestigen. De waardsoort van deze koekoek, de Steenhommel, is in ieder geval algemeen te vinden. CO DO Bombus soroensis is een moerassoort die in de loop van de vorige eeuw sterk achteruit gegaan is. De soort was hoofdzakelijk beperkt tot Oost-Nederland. In 1997 werd de soort, na ruim 30 jaar afwezigheid weer in Nederland waargenomen op de Sint Pietersberg in Zuid-Limburg. De soort is in 1999 op het landgoed Landlust en in 2000 in de Inlaag voor de Vlietepolder gemeld. Omdat bewijs materiaal ver loren is gegaan gelden deze vondsten als onzeker. Moge lijk gaat het om voorposten van een zich naar het noorden uitbreidende soort. De late hommel is een moeilijk herkenbare hommel. Na de gewone koekoekshommel is zijn vierkleurige ver want in Zeeland de gewoonste koekoekshommel. Het is een soort die vooral in bos en parklandschap wordt aan getroffen, in tegenstelling tot de waardsoort, de weide- hommel, die ook in open landschappen talrijk voorkomt. De vierkleurige koekoekshommel is recent in Zeeland aangetroffen in 49 uurhokken en het is waarschijnlijk dat de soort ook regelmatig over het hoofd wordt gezien. Landelijk geldt het als de algemeenste soort, maar die positie wordt in Zeeland toch echt opgeëist door de gewone koekoekshommel. Net als voor de veldhommel en de grote aardhommel, geldt hier dat er discussie mogelijk is over de juistheid van de verrichte determinaties. Er is gewerkt met veld- kenmerken die waarschijnlijk niet onomstreden zullen blijken. Daarbij zullen de weinige foutdeterminaties voor deze veruit algemeenste uit het soortencomplex, niet tot een ander verspreidingsbeld leiden. Meer dan 2806 exem plaren, afkomstig van 899 vindplaatsen, verspreid over 112 uurhokken betekent ook in dit geval weereen op het eerste gezicht onwaarschijnlijk hoge score. De 118 uur- «••MM «M hokken waarin Bombus terres- tris na 1980 voor heel Nederland geregistreerd is, doen in ieder geval niet meer recht aan de werkelijkheid dan de hier gepresenteerde gegevens. In Zeeland zijn slechts twee uurhokken te vinden waarin de aardhommel niet is waargenomen; afgezien van een aantal uurhokken die (groten-) deels in het water liggen. Deze hommel leeft in groot aantal verschillende biotopen. Bijen en wespen in Zeeland 71

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 75