m ac u 2: u-l 0 1 0 CQ 1 BOMBUS VETERANUS Zandhommel BOMBUS VESTAL1S Grote koekoekshommel CHEEOSTOMA CAMPANULARUM Kleine klokjesbij CHEEOSTOMA FLOR1SOMNE Ranonkelbij 72 Fauna ZeeCandica o CO 1 CO CQ In 1996 en 1997 werd deze soort regelmatig gezien aan de Molenkreek in Westdorpe (mond. med. Calle). Hoewel van deze soort geen materiaal verzameld is, zijn deze vondsten hoogstwaarschijnlijk juist. Het gaat om een karakte ristieke soort, die gevonden is dooreen ervaren waarnemer. De grote koekoekshommel is door zijn grootte en zijn donker getinte vleugels een spectaculaire verschijning die bij inventarisaties niet licht over het hoofd zal worden gezien. De soort is recent in Zeeland aan getroffen in 21 verspreid liggende uurhokken, maar in de Zak van Zuid Beveland lijkt de soort te ontbreken. De reden is on duidelijk, want de belangrijkste gastheersoort, de aardhommel is in heel de provincie een algemene en talrijke soort. De kleine klokjesbij is gevonden in 8 uurhokken, met name in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek. Een moge lijke, maar niet gecontroleerde waarneming uit een tuin in 's-Gravenpolder is niet opgenomen omdat de soort niet verzameld. Toch wordt de kleine klokjesbij wel in tuinen gevonden, maar de meeste waarnemingen zijn afkomstig van wilde klokjes, te weten grasklokje en akkerklokje. Dat zijn soorten die voornamelijk beperkt zijn tot zandige -vaak pleistoce ne- bodems en dat verklaart het waargenomen verspreidingsbeeld. Toch zou gericht onderzoek elders in de provincie zeer wel het beeld kunnen veranderen, temeer omdat klokjesbijen vrijwel alleen gevonden worden als er op klokjes speciaal naar gezocht wordt. De zeven vond sten die de laatste jaren in Zeeland ver richt zijn, wijzen ook niet op een speciale bio toopvoorkeur. De ranonkelbij nestelt evenals de andere chelostoma-soorten in kever- vraatgangen in dood hout en in holle plantenstengels dus ook gebrek aan nestgelegenheid kan niet de oorzaak van haar zeldzaamheid zijn. De meest waarschijnlijke oorzaak ligt in het (micro-) klimaat, waarbij de veronderstelling plausibel lijkt dat het open en bosarme landschap van de zeekleigebieden voor deze warmteminnende soort te weinig beschutting biedt. De ranonkelbij is in West-Nederland een erg zeldzame soort, waarvan na 1950 vrijwel geen waarnemingen meer bekend zijn. Aan de voedselplant kan dat niet liggen, want dat zijn de diverse soorten boterbloemen en die behoren ook in Zeeland tot de meest algemene wilde bloemen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 76