2 C0EL10XYS QUADR1DENTATA Heidekegelbij COLLETES CU1M1CULAR1US Grote zijdebij FT n 0 tri O X X n o m H tn on COLLETES DAVIESANUS Wormkruidbij Coelioxys quadridentata wordt in de voorlopige atlas van de Nederlandse bijen genoemd als een van de meest algemene soorten van het genus. Zeker voor Zeeland valt daar het nodige op af te dingen. Er zijn alleen waar nemingen bekend van voor 1980, en wel; van Westen- schouwen en de westpunt van Walcheren. Anderzijds is de voornaam ste gastheer de andoornbij en omdat dat een soort is die in lage dichtheden voorkomt is ook de trefkans voor de koekoeksbij niet zo groot. Zeker voor wat betreft de Zeeuwse situatie zou de grote zijdebij beter de naam duinzijdebij kunnen dragen dan Colletes fodiens. De laatstgenoemde wordt duinzijde bij genoemd, maar is in de polders wijdverbreid en algemeen, terwijl de grote zijdebij strikt beperkt is tot de duinen. Het verspreidingskaartje brengt deze voor keur fraai in beeld; de meest landinwaarts gevonden populaties zijn afkomstig van kleine duingebiedjes als De Piet langs het Veerse Meer, Braakman Noord en de Kaloot bij Borssele. Ook daar kan de grote zijdebij massaal nestelen. De grote zijdebij vliegt vroeg in het voorjaar op wilg. De nestgangen worden gegraven in zandige bodem en vaak worden grote nestaggregaties gevormd, bijvoor beeld in "de Berenpoot" in Oranjezon en in de lage duintjes bij De Piet. i t-; 1 f-1 i—1 De wormkruidbij komt vooral voor in het oostelijk deel van Zeeland. Uit de duinen zijn enkele waarnemingen bekend, maar slechts uit de meer oostelijk gelegen kleine duingebieden. Net als de duinzijdebij komt de wormkruidbij gespecialiseerd op gele composieten, maar het verband met boerenwormkruid is zeker niet zo strikt als de naam suggereert. Ook kruisdkruiden worden bezocht, terwijl andersom de meestal op jacobskruis- kruid of smalbladig kruiskruid vliegende duinzijdebij ook op boerenwormkruid foerageert. Het is dan ook niet uitgesloten dat beide soorten wel eens met elkaar verward worden. Bijen en wespen in Zeeland 75

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 79