e w f— W -J -J u COLLETES E0D1ENS Duinzijdebij COLLETES MALOPH1LUS Schorzijdebij CO I Gelet op de 36 uurhokken waarin de duinzijdebij sinds 1998 in Zeeland is vastgesteld kan deze soort beschouwd worden als algemeen verspreide Zijdebij in de provincie. De soort is zeker niet beperkt tot de duinen. Wel is het opvallend dat op locaties waar de wormkruidbij aangetroffen is, de duinzijdebij veelal ontbreekt. In grote lijnen kan worden gesteld dat de duinzijdebij de westelijke en de wormkruidbij de oos telijke helft van de provincie bewoont, zij het dat op die regel wel enkele uitzonderingen gelden. Het kaartje in de Voorlopige Atlas suggereert dat de duinzijdebij landelijk wel als een min of meer typische duinsoort kan worden beschouwd. Wellicht dat de duinzijdebij, net als planten als het jacobskruiskruid, het glad pa relzaad en het donderkruid door het overeenkomstige microklimaat vanuit de duinen de bloemdijken in het Zeeuwse polderland heeft bevolkt. Saeftinghe ook waargenomen op ijzerhard, madeliefje, ak kerdistel, paar- denbloem en nog tal van andere soorten. Langs de Oosterschelde is diverse keren foerageren op lamsoor waargenomen. Daarbij moet onderscheid gemaakt worden tussen het verzamelen van stuifmeel (pollen) voor het nageslacht en het opzuigen van nectar om in de eigen energiebehoefte te voorzien. Voor het laatste wordt een hele reeks planten bezocht, waarbij de enige eis is dat ze voldoende bereikbare nectar bezitten. De schorzijdebij is in Zeeland na 1998 vastgesteld in 40 uurhokken. Afgezien van solitaire individuen ging het meestal om buitendijkse vindplaatsen en in grote concentraties zulte in binnendijkse gebieden als de Yerseke Moer en de inlagen in Schouwen zijn relatief weinig foeragerende schorzijdebijen gevonden. Langs het Veerse Meer en op de drooggevallen zand platen in de Grevelingen komt de schorzijdebij slechts in heel klein aantal voor. Wel is een nestaggregatie gevonden op de Slikken van Bommenede. In de Koude- kerse inlaag is een binnendijkse nestel plek gevonden. Het grootste deel van alle uurhokken waarin de schorzijdebij is gevonden liggen langs de Westerschelde. Waarschijnlijk heeft dat niet uitsluitend te maken met het feit dat hier de meeste schorren liggen, maar spelen er ook andere -ons onbekende- oorzaken. De schorzijdebij is een van de weinige bijensoorten waarvan de Nederlandse populatie van internationale betekenis wordt geacht. Wie ooit de vele duizenden nestholletjes van de schorzijdebij op het Gasplateau in het Verdronken Land van Saeftinghe heeft gezien zal dit beeld niet licht vergeten. De bijen vliegen er met duizenden en vooral de kale plekken rond de ingang van konijnenholen zijn erg in trek als nestplaats. De vrouwtjes van de schorzij debij verzamelen pollen op de zulte of zeeaster en ook wel op de zee-akkermelkdistel. Foeragerend zijn ze in 76 l'autia Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 80