s:k z; -mr 0 O w w 0 CU r-Q 2Q DASYPODA HIRTIPES Pluimvoetbij EPEOLOIDES COECUT1ENS Bonte viltbij *T'f EPEOLUS CRUC1GER Heideviltbij CO Oh 1 Q CO Q 1 De pluimvoetbij heefteen duidelijke voorkeur voor zan dige bodems en in dat licht bezien wekt het geen ver wondering dat deze algemene soort binnen Zeeland het meest voorkomt in Oost-Zeeuws Vlaanderen en in de duinstreek. Ook elders is de soort tamelijk algemeen ver breid, maar in de polders zoekt de pluimvoetbij dikwijls de bebouwde omgeving of anderszins zandige plaatsen als opgespoten terreinen, spoortaluds etc op. Waar de soort voorkomt is ze veelal talrijk en dat heeft waar schijnlijk te maken met de gewoonte om in groot aantal bij elkaar te nestelen. Regelmatig komt dat voor tussen de straatstenen, zoals onder meer geconstateerd is in Terneuzen, Ossenisse, St Jansteen en Retranchement. De bonte viitbij is de koekoeksbij van de slobkousbij. Een gespecialiseerde soort dus, die op een monolectische andere soort parasiteert. Dat beperkt de mogelijkheden in aanzienlijke mate. Van de 21 uurhokken waarin de bonte viltbij in de periode 1980-1998 is vastgesteld ligt meer dan de helft in Zuid-Limburg. In Zeeland is de soort pas in 2002 voor het eerst aangetroffen en wel op twee plaatsen indegrensstreekvan Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Daar is de waardbij, Macropis europaea, talrijk te vinden. De waardbij is trouwens een soort die zich in Nederland lijkt uit te breiden, doordat er veel wederik in tuinen wordt aangeplant. Hoewel de slobkousbij verspreid door de provincie in verschillende kleine populaties voorkomt is de bonte viltbij niet buiten het Vlaams M ff.» Er zijn daarbij nestaggregaties van tot enkele honder den vrouwtjes waargenomen. district aangetroffen. In Noord- en West-Nederland was de bonte viltbij tot nu toe niet eerder gevonden. In de Zeeuwse duinen is de heideviltbij voor 1980 op diverse plaatsen in Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen gevonden. Er zijn slechts vier recente waarnemingen uit sterk verschillende milieus. De heideviltbij parasiteert bij verschillende zijdebijen. Op de heide is de in Zeeland slechts uiterst zeldzaam voorkomende heidezijdebij de belangrijkste gastheer; voor de kust worden de duin- zijdebij en de donkere zijdebij als mogelijke gastheren beschouwd. Sommige auteurs splitsen de heideviltbij op in twee soorten, namelijk Epeolus cruciger en E. marginatus. E. marginatus is in Nederland uitsluitend bekend van één exemplaar van Walcheren (1976, leg. Van Lith). 80 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 84