UYLAEUS ANNULARIS Brilmaskerbij HYLAEUS BREVICORNIS Kotsprietmaskerbij UYLAEUS COMMUNIS Gewone maskerbij UYLAEUS CONEUSUS Poldermaskerbij De brilmaskerbij is in Zeeland geen algemene soort. Waar de soort werd aangetroffen ging het steeds om solitaire exemplaren. De soort staat bekend als een bewoner van zand- en heidegebieden, die bovendien sterk achteruit gaat. De soort is aangetroffen op pasti- naak en op dauwbraam en het ging niet om afgevlogen exemplaren. Uit de Zeeuwse waarnemingen wordt duidelijk dat de soort ook in kleigebieden voorkomt, zij het in lage dichtheden. Hylaeus brevicornis is een duinsoort, en de duinen van Walcheren vormden in de tweede helft van de vorige eeuw een aaneengesloten verspreidingsgebied. De soort lijkt daar op zijn minst stevig in aantal te zijn verminderd. Daar staat tegenover dat de soort in kleine duincom plexen meer landinwaarts en in de Kop van Schouwen in de afgelopen jaren wel is waargenomen, evenals in de eendenkooi van Anna Jacobapolder. Brevicornis is op oude vindplaatsen in Zeeuws-Vlaan- deren bijna niet meer terugge vonden, zodat het erop lijkt dat de soort, alles bij elkaar geno men, in Zeeland tamelijk sterk in aantal verminderd is. Voor Nederland in zijn geheel genomen is tot nu toe geen substantiële afname gemeld. De gewone maskerbij draagt zijn naam met recht, want volgens de publicatie van Koster (1986) was de soort zowel voor 1950 als na 1950 onze talrijkste Masker bij. Voor de periode na 1980 geldt dat nog steeds. Met 47 uurhokken is Hylaeus communis momenteel onze gewoonste soort. Daarmee is het landelijke kaartbeeld helemaal gecorrigeerd, waarbij Zeeland zelfs lange tijd als een witte vlek in het kaartbeeld gold. Het kaart beeld vertoont zowel landelijk als regionaal een tamelijk sterke clustervorming. Wellicht is er sprake van een aantal regionale populaties, waartussen betrekkelijk weinig uitwisseling plaatsvindt. In Zeeland is Hylaeus confusus met 36 uurhokken na de gewone maskerbij de talrijkste maskerbij en op de lan delijke verspreidingskaart is te zien dat de soort al vanaf de tweede helft van de vorige eeuw in deze regio sterk vertegenwoor digd was. Hylae us confusus is in ruim de helft van de gevallen aan g et roffen in de duinen en ook op de lan delijke versprei dingskaart nemen de duinen een belangrijke positie in. In het laatste geval mag echter de vraag gesteld worden in hoeverre hier sprake is van een waarnemers effect. Ook in de zeekleigebieden is deze bij in Zeeland goed vertegenwoordigd, en de suggestie dat de soort daar on dervertegenwoordigd is, lijkt voor de Zeeuwse situatie niet terecht. H—ilWW Bijen en wespen in Zeefantf 83

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 87