Icq UI LAS10GL0SSUM CALCEATlllVI 2 Gewone geurgroefbij tD O O co LAS10GL0SSUM BREV1C0RNE Kortsprietgroejbij LASIOGLOSSUM EULV1CORNE Slanke groefbij LASIOGLOSSUM L ATI VENTRE Breedbuikgroefb ij CO CO O K-l k-J I In de voorlopige bijenatlas is van deze soort alleen een recente concentratie te zien ten noorden van Utrecht. Verder worden twee hokken van na 1980 vermeld voor de Kop van Schouwen. Ook tijdens het onderhavige onderzoek werd de soort aangetroffen op de vroon- gronden bij Renesse. Verder zijn er vondsten van Klein-Valkenisse en Zuiddorpe. Alle waarnemingen dus afkomstig van zandgrond. Hoewel de soort vroeger in heel Nederland in lage dichtheden voorkwam is het aantal recente waarnemingen erg klein. De soort geldt dan ook als een bedreigde rode lijstsoort. Lasioglossum calceatum is in Nederland na L. leucozonium de meest alge mene groefbij en dat beeld geldt in nog ster kere mate voor de provincie Zeeland. Met waarnemingen van 948 exemplaren uit 321 vindplaatsen van 86 uurhokken behoort deze soort tot de categorie van de in Zeeland algemeenste wilde bijensoorten. Over het hele land genomen geldt globaal hetzelfde beeld. De 171 uur- hokken waarin de soort na 1980 is waargenomen liggen verspreid over heel Nederland, hoewel Gronin gen en Friesland achterblijven bij de rest van het land. Lasioglossum fulvicorne is in het oostelijk deel van Ne derland een algemene soort, maar uit Zeeland is de soort nooit gemeld en van de andere provincies in noord- en west- Nederland is slechts een enkele waarneming uit de Noord-Hollandse duinen bekend. Recent is Lasioglos sum fulvicorne in 4 Zeeuwse uurhokken aangetroffen. De soort is recentelijk verspreid door heel de provincie ge- de kleigronden, en dat is opmer kelijk voor een soort die binnen Nederland toch vooral een oostelijke verspreiding heeft. De breedbuikgroefbij is een in Nederland bedreigde soort waarvan er slechts weinig recente meldingen zijn. De soort kan echter gemakkelijk verwart worden met Lasioglossum quadrinotatum. In Zeeland is er slechts een vondst uit de duinen bij Re- nesse. oudere 86 Fauna Zeelanrtica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 90