w 3 m O 0 O LAS10GL0SSUM MALACHURUM Groepjesgroefbij PQ LASIOGLOSSUM MINUTISSIMUM Ingesnoerde groefbij LASIOGLOSSUM MORIO Langkopsmalbandgroefbij GO h-1 M CO H-l 1 Lasioglossum malachurum is in Nederland geen algemene soort. Afgezien van een aantal zeer oude vondsten uit het midden van het land is de verspreiding zoals die tot voor kort bekend was beperkt tot Zuid- Limburg en de omgeving van Nijmegen. De Voorlopige Atlas stelt de vraag "Tot hoever naar het westen komt deze soort voor?". Het antwoord dat nu kan worden gegeven luidt: tot ongeveer het meest westelijke puntje van ons land, namelijk de Wallen van Retranchement in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook op de Paulinaschorren, op het Landgoed Ter Hooge bij Middelburg, bij Zuid- dorpe en de Groeve van Nieuw Namen is Lasioglossum malachurum aangetroffen. Het is dus een soort die behalve in Zuid-Limburg ook in Zeeland een belangrijk bolwerk heeft. Het is een verspreidingspatroon dat uit de plantenwereld over bekend is van soorten als bijvoorbeeld graslathyrus, wilde marjolein en klavervreter. Van de beide laatst genoemde soorten lijkt het verspreidingsbeeld tot in detail op dat van Lasioglossum malachurum (vergelijk Mennema c.s.; 1985). Lasioglossum minutissimum is een soort die bij zicht- waarnemingen en schepnetvangsten door zijn geringe formaat van 4,5 millimeter en zijn onopvallende gedrag gemakkelijk over het hoofd wordt gezien. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de waarnemingen in 4 van de 11 recente Zeeuwse uurhokken waarin de soort werd geregistreerd, exemplaren uit een malaiseval betroffen. In de malaiseval te Burgh werden zelfs 64 exempla ren gevangen! Lasioglossum minutissimum is vooral in het noordelijk deel van Zeeland gevangen, maar juist omdat de soort zo vaak over het hoofd gezien wordt mag aan dit gegeven geen al te grote waarde worden gehecht. Met 67 uur- hokken waarin Lasioglossum morio na 1997 in Zeeland is waargenomen, vormt deze soort één van de gewoonste groefbijen in de provincie. Evenals voor malachu rum kan over deze soort gezegd worden dat vol gens het kaartbeeld Zeeland samen met Zuid- Limburg geldt als een landelijk bolwerk. Maar de kans dat het in dit geval om een waarnemers effect gaat is vrij groot; want na Zuid-Limburg is Zeeland waarschijnlijk momenteel de provincie waar van de meeste gegevens bekend zijn; althans voorzo ver het betreft de dekking van het aantal geïnventa riseerde uurhokken. En Lasioglossum morio is in het grootste deel van Nederland een vrij gewone soort. 88 Fauna ZeeCandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 92