LAS10GL0SSUM N1T1D1USCULUM Borstelgroefbij LASIOGLOSSUM NITIDULUM Glimmende smaragdgroefbij LASIOGLOSSUM PALLENS Waaiergroefbij LASIOGLOSSUM PARVULUM Kleine groefbij Deze groefbij is in zijn voorkomen in Nederland vrijwel beperkt tot het zuidelijk deel van Zuid-Limburg. Uit Zeeland zijn er inmiddels 12 vondsten uit zeven uur- hokken bekend. De meeste meldingen komen uit het kleigebied. De borstelgroefbij lijkt in Zeeland geen bij zondere eisen aan zijn biotoop te stellen. Toch is deze soort ook hier verre van algemeen te noemen. Lasioglossum nitidulum is in het westelijk deel van Nederland altijd een zeldzame soort geweest en het is opvallend dat de soort gedurende de laatste jaren in 6 uurhokken in de provincie is waargenomen. In de duinen bij Breskens en in de bebouwde kom van Terneuzen, Zaamslag,Gravenpolder, Poppendamme en Ovezande werden exemplaren waargenomen. In alle gevallen ging het overigens om kleine aantallen. Lasioglossum nitidulum is een groenach tige groefbij die sterk lijkt op de verwante soor ten Lasioglos sum leucopus en Lasioglos sum morio. In Zeeland lijkt er ook een gerede kans aanwezig om de -tot nu toe niet uit Nederland be kende- Lasioglossum smeathmanellum aan te treffen. Lasioglossum pallens is de enige groefbij waarvan beide geslachten in het voorjaar vliegen. Pas de laatste decen nia zijn enkele Nederlandse waarnemingen van deze soort gemeld; voornamelijk uit Zuid-Limburg. In Zeeland werd de soort gevonden op de Schotsman. Over de eco logie van de soort is niet veel bekend, maar het voorko men op de Schotsman zou erop kunnen wijzen dat het een bij is die hoge eisen stelt aan zijn leefomgeving. De kleine groefbij kan gemakkelijk verward worden met Lasioglossem nitidiusculum. Er is vanuit Zeeland slechts een oudere waarneming vanuit de duinen bij Renesse. Deze vondst moet echter nog eens kritisch gecontro leerd worden, want Peeters et al. Melden dat de soort waarschijnlijk niet in West Nederland voorkomt. Bijen en wespen in Zccfand 89

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 93