D -y LASIOGLOSSUM PAIJX1LLIJM Kleigroejbij LASIOGLOSSUM PU1NCTAT1SS1MUM Fijngestippelde groefbij LASIOGLOSSUM QUADRllNIOT ATU LU M Sleilrandg roefbij LASIOGLOSSUM SEM1LUCENS Halfglanzende groejbij 90 Fauna Zeefandica CO CO O h-J O CO i Lasioglossum pauxilium werd door Petit in de jaren 70 diverse keren waargenomen in Zeeuws-Vlaanderen, en dan met name in Saeftinghe. Dat is opmerkelijk, want van deze soort worden in de Voorlopige atlas voor Nederland alleen uurhokken uit Zuid-Limburg en het oos telijk deel van Gelderland vermeld. Het is dan ook ronduit verrassend dat Lasioglossum pauxillum tijdens het re- De landelijke verspreidingsgegevens uit de Voorlopige Atlas geeft voor Zeeland een eenduidig beeld: Lasio glossum punctatissimum is in West-Nederland en ook in Zeeland een uitgesproken duinsoort. Het hier gepresenteerde kaartje geeft een heel ander beeld. Lasioglossum punctatissimum wordt recentelijk ook meer landinwaarts gevonden. Lasioglossum punctatis simum is een soort waarvan het aantal waarnemingen in de tweede helft van de vorige eeuw is toegenomen. Of die toename nog steeds doorzet lijkt de vraag: cente onderzoek in Zeeland in 27 uurhokken werd aangetroffen, met 37 vond sten. Zeeland is daarmee een echt een bolwerk voor deze soort. Bij grondig onderzoek is deze soort waarschijnlijk nog wel op meer Zeeuwse vindplaatsen aan te treffen. in de afgelopen jaren is de soort in Zeeland waargeno men in 16 uurhokken, en dat is evenveel als in de pe riode tussen 1950 en 1980. In de jaren zeventig kwam Petit Lasioglossum punctatissimum bij herhaling tegen in en rond het Verdronken Land van Saeftinghe. Tijdens de aanleg van een leidingenstraat ("de Gasdam") was daar zeker in die tijd sprake van een duinachtig milieu. De duinen van Schouwen vormen een belangrijk gebied voor deze zeldzame soort Verder zijn er vondsten van de Walcherse duinen, van Tholen en van een zandig ter- reintje in de Clingepolder. Tot voor kort was de soort uit Zeeland slechts bekend van één enkele vondst, namelijk van Petit in het Verdronken Land van Saeftinghe. Ongetwijfeld betrof het een bewoner van de zogenaamde Gasdam; een in een omvangrijk zandlichaam verpakte leidingenstraat aan de rand van het gebied. Lasioglossum semilucens is een dwerg onder onze wilde bijen en het moet niet uitgesloten worden geacht dat de soort door zijn kleine formaat wel eens gemist wordt tijdens inventarisaties. Het aantal waarnemingen van deze soort in de duinen is in de loop van de twin tigste eeuw sterk afgenomen, terwijl er in het oostelijk deel van Nederland eerder sprake lijkt van een toename. Voor een deel valt dit wellicht toe te schrijven aan de wisselende aandacht van onderzoekers voor be paalde delen van het land. In een malaiseval te Burgh is de soort met regelmaat gevangen en van die plaats staat in ieder geval vast dat er een populatie huist.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 94