LASIOGLOSSUM SLXNOTATUM Zesvlekkige groefbij LASIOGLOSSUM SLXSTR1GATUM Gewone franj eg roefbij LASIOGLOSSUM SABULOSUM Langkopsmaragdgroefbij LASIOGLOSSUM TARSATUM Duingroejbij Lasioglossum sexnotatum is een fraai en goed herken baar groefbijtje dat in Nederland behoorlijk in aantal geslonken is. Het landelijke beeld is dat de soort in Oost-Nederland en vooral in haar vroegere bolwerk Zuid Limburg een sterke achteruitgang vertoont, terwijl er in de duinen eerder sprake lijkt van een toename. Ook voor Zeeland doet dit beeld op geld: in de Kop van Schouwen zijn niet minder dan 4 uurhok- ken bezet en steeds betreft het een behoorlijk aantal vondsten. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is Lasioglossum sexnotatum nog aanwezig in zeven uurhokken. Het verspreidingsbeeld dat gepresenteerd wordt in de Voorlopige Atlas suggereert dat Lasioglossum sexstri- gatum algemeen is in de duinen en dat de soort in een strook van minstens enkele tientallen kilometers landin waarts vrijwel geheel ontbreekt. De recente Zeeuwse in ventarisaties tonen aan dat dit beeld bijstelling behoeft. Iets meer dan een derde deel van de recente waarnemin gen is afkomstig uit duingebieden, maar overigens komt de soort net zo vaak en in even grote aantallen voor in het pol derlandschap. Of dat ook elders in West-Nederland het geval is, valt niet zonder meer te beoordelen, maar het kan zeker geen kwaad om bij het beoordelen van verspreidingskaartjes voortdurend voor ogen te houden dat de zeekleigebieden door Nederland se bijenonderzoekers zeer stiefmoederlijk bedeeld zijn. Lasioglossum sabulosum is zeer nauw verwant aan Lsexstrigatum en tot voor kort werd de soort in Nederland niet herkend. Niettemin is de vorm van de kop vaak zeer kenmerkend en wie deze soort eenmaal kent zal ze niet licht over het hoofd zien. Waarschijnlijk is deze groefbij minder schaars dan uit het kaartbeeld naar voren komt. Recente waarnemingen van de zeldzame Lasioglossum tarsatum zijn in Nederland alleen gedaan in de Noord en Zuid- Hollandse duinen. In de oude concentratiege bieden in Zuid Limburg en Drenthe zijn al decennialang geen exemplaren meer aangetroffen. Het is verheugend maar niet onverwacht dat Lasioglossum tarsatum ook in meerdere Zeeuwse duingebieden is aangetroffen. In Burgh, op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, de duintjes van de Kaloot en in het Zwin is de soort gedurende de laatste jaren verzameld. Waarschijnlijk is deze soort bij gericht zoe ken in alle grotere duincomplexen in het Zeeuwse aan te treffen. Het loont zeker de moeite om de in het verle den verzamelde exemplaren van L. sexstrigatum nog Bijen en wespen in Zeeland 91

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 95