E 5 w u O w LAS10GL0SSU1V! V1LL0SULUM Biggenkruidgroefbij D 0 O uq LASIOGLOSSUM XANTHOPUS Roodbruine groefbij LASIOGLOSSUM ZONULUM Glanzende bandgroejbij MACROP1S EUROPAEA Gewone slobkousbij vu MEGACH1LE ANAL1S Ericabij 92 Fauna Zeclandku 1 De landelijke verspreidingskaart uit de Voorlopige Atlas geeft het beeld dat Lasioglossum villosulum in de duinen eerder onder- dan oververtegenwoordigd is. Ook in Zeeland blijkt er niet bepaald een voorkeur voor kustgebie den. Ze komt verspreid door heel de provin cie voor. Waar de soort voor komt vliegt ze vaak massaal. CO CO O l-l M CO l-l 1 r Recente vondsten van deze zeldzame soort hebben vrijwel steeds betrekking op Zuid Limburg. Toch werden tijdens het onderzoek drie vondsten gedaan, waarvan twee op de zandige dijken in Midden Schouwen. Daar werd ook de koekoek, Sphecodes spinulosus, aangetrof fen. Een afdoende bewijs dat het niet gaat om inciden- Weliswaar is er een aantal recente waarnemingen van Lasioglossum zonulum bekend uit de duinen, maar over het geheel genomen gaat het hier toch eerder om een polderbewoner als om een typische duinsoort. In Zeeland is de soort de laatste jaren gevonden in 30 uur- hokken en dat is meer dan in alle voorgaande perioden De gewone slobkousbij is strikt gebonden aan Wede rik. In Zeeland is de soort uitsluitend aangetroffen op grote wederik en het is niet bekend of de soort elders ook op bijvoorbeeld puntwederik (in Zeeland algemeen ver wilderd) of penningkruid voorkomt. De gewone slobkousbij komt in Zeeland -net als zijn voedselplant- vooral voor in de duinen en in de Pleistocene zandgronden langs de Zeeuws-Vlaamse grens. In de polders liggen de groeiplaat sen van grote wederik zeer verspreid, maar toch kunnen v"\ pAff' tele vondsten, maar om een gevestigde populatie. Eén van de vele soorten die in Nederland hun zwaartepunt in Zuid-Limburg en Zeeland hebben dus. bij elkaar. Aan wijzingen dat er sprake is van en reële toename zijn er echter niet en ook het landelijke beeld wijst eerder op stabilisatie dan op een significante toe- of afname. hier kleine po pulaties voorko men, zoals bij het Vlaandertje ten zuidwesten van Heinkenszand en in een berm bij Kloosterzande. Op Zuid-Beveland was de soort ook voor 1950 al eens aan getroffen! Hoewel de gewone slobkousbij in de duinen ta melijk verspreid gevonden is, is de soort daar nooit talrijk. Dat is wel het geval in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, waar ook de koekoeksbij, de bonte viltbij meermalen gevonden is. De ericabij leeft voornamelijk in veen en natte hei- gebieden. Ze leeft op dophei, dat alleen en lokaal zeer beperkt in Zeeuws-Vlaanderen voorkwam. Er zijn vanuit Zeeland van voor 1980 twee vondsten bekend: een langs de zuidoever van de Oosterschelde en een vanuit Saeftinghe. Het zijn waarschijn lijk zwervers geweest, omdat dopheide toen al langere tijd uit Zeeland was verdwenen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 96