I MEGACH1LE CENTGINCGIEAR1S Tuinbladsnijder m O r* m MEGACEI1LE C1ROJMC1ÏNCTA Ruige behangersbij MEGACH1LE ER1CETOREIM Lathyrusbij i n PC h-H De tuinblad snijder wordt in Nederland beschouwd als een typische tuinbewoner, die in andere biotopen weinig wordt aangetroffen (Peeters c.s. 1999). Voor de Zeeuwse situatie behoeft dat beeld nuancering: van de 70 uur- hokken waarin de soort recent is waargenomen, waren er een groot aantal ook op bloemdijken, in duingebieden en de rest verspreid over allerlei biotopen, variërend van spoorbermen tot industrieterreinen. Op de bloemdijken is de tuinbladsnijder algemeen en de soort foerageert daar met enige voorkeur op rolklavers. Opvallend is dat de koekoeksbij, Coelioxys inermis wel meestal in tuinen ge vangen is. Dat kan er op wijzen dat de dichtheid waarin deze soort vliegt toch in tuinen het hoogst is. voor 1950 van Domburg en een van voor 1980 van Breskens. De ruige behangersbij is een in Nederland bedreigde soort, die sterk is achteruit gegaan. Ze verzamelt pollen op verschillende bloemsoorten. Vanuit Zeeland zijn er slechts enkel oudere vondsten bekend. Eén van De lathyrusbij werd voor 1998 nog nooit uit Zeeland vermeld. Gedurende de laatste 8 jaar is de soort in niet minder dan 39 uurhokken waar genomen. Dat is een groter aantal dan het aantal uurhok ken waarin de lathyrusbij gedu rende de periode 1980-1998 in heel Nederland is vastgesteld in vergelijking daarmee gaat het om een extreem hoog aantal. Het kan niet anders of de lathyrusbij is recent sterk in aantal toe genomen. De lathyrusbij kan met recht gelden als een uit gesproken bloemdijksoort. De helft van de waarnemingen is afkomstig van bloemdijken, veel waarnemingen werden verricht in tuinen en de overige waarnemingen verspreid over allerlei biotopen. In tuinen vliegt de lathyrusbij met grote voorkeur op pronkerwt. Op de bloemdijken zijn aar daker en kattendoorn favoriet. Op de (geelbloeiende) zeer algemene veldlathyrus is de lathyrusbij nooit waargeno men, hoewel er veelvuldig gericht op gelet is. Bijen en wespen in Zeeland 93

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 97