VOORWOORD In Nederland is 't voor vogels en vlinders inmiddels vrij gewoon, het verschijnen van een regionale of provinciale verspreidingsatlas. Je kunt je zelfs verliezen in al die boeken. Je kunt er koopmoe van worden en je afvragen: wat voegt het toe aan de faunistiek in Nederland? Maar een provinciale atlas over wespen en bijen? Daarmee staat plotseling iets nieuws op de kaart; nog nooit vertoond in Nederland! Nieuwsgierigheid was dan ook de eerste emotie die me overmande, toen ik hoorde dat er een Zeeuwse wespen- en bijenatlas in voorbereiding was. Nieuwsgierig in de zin van 'begerig naar nieuws', verlangen naar meer weten, nieuwe dingen zien, leren kennen. Ik wordt vaak geprikkeld door het nieuwe. U ook? Zo'n vijfjaar geleden kreeg ik de eerste teksten en verspreidingskaartjes te zien. Er moest toen nog veel werk worden verzet, maar ik had vertrouwen in de mensen die eraan werk ten. Want ook zij waren nieuwsgierig en tevens 'gierig op het nieuwe'. Ze hoefden hun nieuwe kennis niet meteen wereldkundig te maken. Eerst zelf nog maar eens de zaken nader beschouwen, laten bezinken; de kennis laat groeien, toetsen, ze de gelegenheid geven zich in haar waarde te manifesteren. De leden van de Zeeuwse insectenwerkgroep zijn niet alleen nieuwsgierig naar bijen en wespen maar bestuderen ook allerlei andere natuur, geduldig en bezield, met doorzettings vermogen. Deze instelling, manier van beleving straalt vertrouwen uit. Toen ik drukproeven te zien kreeg voor het schrijven van dit voorwoord was ik blij ver wonderd. Het is ze gelukt! En wat was ook hier doorslaggevend voor het slagen van het (atlas)project? Een diverse en enthousiaste groep mensen (met enige ondersteuning) die wil samenwerken. Zelf heb ik soms ook zo'n ervaring. Met enthousiaste mensen samen plannen maken en uitvoeren. Heerlijk! En wat voegt het toe? Een eigen product, een mooie tijd om aan terug te denken, kennis, emotie, wijsheid; vriendenwerk. Met dit prachtige boek in de serie Fauna Zeelandica zijn ook de wespen en bijen in deze provincie goed op de kaart gezet. De 'Zeeuwen' hebben met deze atlas een geheel eigen, nieuw deltaproject gebouwd waarover andere liefhebbers van bijen en wespen alleen maar dromen. Door dit boek zullen nieuwe liefhebbers in Zeeland, maar vast ook buiten Zeeland, worden 'aangestoken', enthousiast raken voor onze prachtige angeldragers. Alle medewerkers proficiat met dit leerzame en mooie boek. We werken gewoon verder en blijven genieten. Nu met beduidend meer bagage. Theo Peeters Juli 2008 Bijcu cu wespen iu ZcctancT

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 9