Hij staat erbij als een echte vechtersbaas! Herkenning Dit is een grote, felgekleurde krab met grote, scherpe scharen en een rugschild met twee grote scherpe punten aan de zij kant. Het laatste pootpaar van de blauwe zwemkrab is afge plat tot peddels. Rugschildbreedte bij vrouwtjes tot 17,5 cm, bij mannetjes 22 cm. Net als bij de meeste krabben is ook bij de blauwe zwemkrab het verschil tussen mannetjes en vrouwtje erg duidelijk en het beste te zien aan het achterlijf, het abdomen. Bij krabben zit het abdomen teruggeklapt onder de rest van het lichaam. Het abdomen van het mannetje bestaat uit één breed segment en twee hele smalle segmenten. Het abdomen van het vrouwtje bestaat uit vijf segmenten, driehoekig bij onvolwassen die ren en ongeveer halfcirkelvormig bij volwassen vrouwtjes. De schaarpunten van de mannetjes zijn blauw en bij de vrouwtjes zijn deze rood. Bijzonderheden De blauwe zwemkrab komt voor in riviermonden en estuaria. Meestal vind de paring in het brakke water plaats, waarna de vrouwtjes weer naar zee trekken. De eieren komen daar uit en de jonge dieren trekken dan de estuaria in om op te groeien. Ze leggen tussen de 700.000 en 2.000.000 eieren. De krabben kunnen overleven in vrijwel zoet tot zeer zout water met tem peraturen van 3 tot 35 graden Celsius. Ze eten van alles: vis, krabben, wormen, zeesterren, schelpdieren en wieren. De blauwe zwemkrab komt oorspronkelijk aan de Ameri kaanse oostkust voor, waar het dier wordt beschouwd als een delicatesse. In 1932 is de eerste levende blauwe zwemkrab in Nederland gevonden, maar pas in 1982 werd er voor het eerst een wijfje met eieren gevonden. Om zich blijvend te kunnen vestigen heeft de soort echter hogere temperaturen (minstens 20 °C) nodig dan gemiddeld in Nederlands water voorkomt, behalve in uitgestroomd koelwater van de industrie of van elektriciteitscentrales. De laatste tijd komen er echter toch steeds meer meldingen binnen. Zo worden er af en toe exemplaren gevangen in de Westerschelde, en er is zelfs een beroepsvisser in de benedenrivieren die de krab regelmatig in zijn fuiken vangt. De blauwe zwemkrab is bekend van diverse vondsten van de kust van Zuidoost Walcheren. Verder zijn er meerdere vondsten uit het kanaal Gent-Temeuzen, tot ver landinwaarts. Ook zijn verspreide vondsten bekend uit de Ooster en Westerschelde. Dat de soort in tamelijk zoet water voorkomt tonen zowel de vondsten in het kanaal als een reeors van de Nederlands-Belgische grens ter hoogte van Saeftinghe. Zeefauna in Zeeland 129

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2010 | | pagina 133