Binnen de Decapoda worden twee groepen (onderordes) on derscheiden: de Garnalen of Natantia, en de Krabben en Kreef ten of Reptantia. Natantia betekent: zwemmers, Reptantia betekent: lopers. Die namen geven duidelijk het verschil in het belangrijkste aspect van de levenswijze aan. Binnen de krab ben worden dan nog de Heremietkreeften, de Porceleinkrab- ben en de Galathea's als aparte groep beschouwd. Hoe onderscheiden we nu deze twee (of drie) groepen van elkaar? Wat zijn garnalen? Garnalen zijn meestal niet erg grote, langgerekte en zijdelings afgeplatte dieren. De drie onderdelen van het lichaam zo als hierboven besproken zijn meestal goed te onderscheiden. Van boven gezien is het achterlijf altijd duidelijk zichtbaar, en meestal voorzien van een opvallende knik tussen het derde en vierde segment. Tussen de gesteelde ogen steekt een kor te (soms langere) punt van het rugschild naar voren uit. Dit noemt men het rostrum. De vorm van het rostrum kan een rol spelen bij het van elkaar onderscheiden van verschillende soorten garnalen. Er zitten voorts twee antennes op de kop. Wat zijn krabben? De echte krabben (of Brachyura) hebben allemaal een goed ontwikkeld rugschild, dat het hele kopborststuk bedekt. In tegenstelling tot de garnalen zijn krabben afgeplat in de ver ticale richting - je zou kunnen zeggen: ze hebben een plat geslagen uiterlijk. De 4 paar looppoten aan het borststuk zijn allemaal ongeveer even lang, en de voorste poten hebben duidelijke scharen. Het achterlijf, dat ook sterk afgeplat is, ligt naar voren omgeklapt tegen de onderzijde. De aparte groep van de Heremietkreeften en hun directe verwanten (de Anomura) zijn zeer verschillend van uiterlijk, maar ze kunnen meteen van de echte krabben onderscheiden worden, doordat het vierde paar looppoten, en soms ook het derde paar, veel kleiner is dan de eerste twee paar. Het vierde paar is soms zelfs niet zichtbaar, omdat het in de kieuwkamer verborgen is. Wat zijn kreeften? De kreeften hebben net als de echte krabben vier paar on geveer even grote looppoten plus een paar goed ontwikkelde schaarpoten. Hun achterlijf is goed ontwikkeld, niet afgeplat maar eerder rond in doorsnede, en niet omgeklapt tegen de onderkant van het lichaam. Het kan echter wel omgeklapt worden, en wel heel snel, met behulp van krachtige spieren, en dan gebruikt worden om weg te zwemmen uit een bedrei gende situatie. Extern skelet Een belangrijk kenmerk van de Geleedpotigen.dat vooral bij de Decapoden duidelijk naar voren treedt, is het externe skelet. Het materiaal hiervoor wordt uitgescheiden door een enkele laag huidcellen, de onderhuid. In principe bestaat het skelet uit twee lagen: de binnenste laag, voornamelijk chitine, en een Gewone steurgarnaal wordt ook wel sierlijke steurgarnaal genoemd. 10 Fauna Zeelantfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2010 | | pagina 14