i De gewone zeekreeft heeft een blauwe tekening op een roodachtig gele ondergrond. duizenden kreeften aangevoerd om verder te verkopen bin nen heel Europa. Tegenwoordig is Yerseke het centrum van deze kreeftenhandel. In grote bassins worden daar kreeften bewaard tot het moment waarop ze over heel Europa verkocht worden. De kreeften komen tegenwoordig nauwelijks meer uit Noorwegen en Zweden, maar wel uit Ierland, Schotland, Ca nada en de Verenigde Staten. De kreeften van de Amerikaanse oostkust zijn een andere, verwante soort. De Zeeuwse kreeften vormen tegenwoordig maar een heel klein deel van de handel. De Zeeuwse kreeftenpopulatie is aan het eind van de ne gentiende eeuw ontstaan als gevolg van menselijk ingrijpen. Nadat Zuid-Beveland in 1867 met een dam aan Brabant vast gemaakt werd, kon er geen zoet rivierwater meer vanuit de Schelde de Oosterschelde in stromen. Dat kwam vooral in de winter vaak voor en dit zorgde ervoor dat het Oosterschelde- water zo nu en dan niet zout genoeg was voor de kreeften. Ook de aanleg van de Nieuwe waterweg had een gunstige invloed op het zoutgehalte van de Oosterschelde en de Grevelingen. Nu het water zout genoeg bleef, ontstond een goed leefmilieu voor kreeften en door het toenemende gebruik van stenen om de dijken te versterken ontstond ook een steeds betere leefom geving voor kreeften. Nakomelingen van kreeften, ontstaan uit larven uit de Noordzee zorgden ervoor dat de Oosterschelde met kreeften bevolkt raakte. Omgetwijfeld hebben ontsnapte kreeften uit Yerseke hieraan later ook bijgedragen. Tegenwoordig komt de zeekreeft in grote aantallen voor in de mond van de Westerschelde, in de Oosterschelde, in het Veerse De Europese zeekreeft is algemeen in de Oosterschelde en het Gpeve- lingen. In de Westerschelde is de soort beperkt tot het mondingsgebied. Zeefauna in Zeetand 75 MM

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2010 | | pagina 79