GEWONE GROOTOORVLEERMU1S Plecotus auritus - 1989 1991 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007 96 Fauna Zeefandica door Saridra Dobbelaar Op zomerkamp met een groep jongeren van de na- tuurvereniging in 2007. Het is een heerlijke avond. Perfect voor een nachtwandeling. Met batdetector en nachtkijker trekken we er op uit. Stil struinen we door het bos. Bij een open veldje slaat de batdetector aan en we horen en zien verschillende soorten vleermui zen. We besluiten een tijdje aan de rand van het bos te blijven. Liggend onder de bosrand turen we naar de sterren. Plotseling zie ik een beest langs de bladeren van de bomen vliegen. Met korte snelle halen wordt van tak naar tak gevlogen. Telkens blijft het dier als een kolibrie even stil in de lucht hangen. Van onderaf zie ik twee enorme oren voor het kleine lijfje uitste ken: een grootoor! De batdetector reageert maar even heel zacht. Ineens zie ik hem landen. De dunne tak buigt ver door. Een seconde later is hij alweer weg en fladdert hij in die vreemde vlucht weer boven ons Uiterlijk en herkenning Met oren meer dan half zo lang als het lichaam, zijn de grootoren een makkelijk te herkennen groep. Om beschadiging, warmte verlies en bevriezing te voorko men, vouwen ze 's winters die enorme flaporen onder de vleugels en is alleen het laneetvormige oordeksel nog te zien. Gewone grootoorvleermuizen lijken sterk op grijze grootoren, maar onderscheiden zich daarvan Waarnemingen gewone grootoorvleermuis 1989 - 2008. langs de bladeren. Schitterend! door de langere duim, grotere achtervoet en een groter knobbeltje boven het oog. Volwassen dieren kun je ook op hun bruine gezichtskleur determineren. Bij de grijze neef is de snoet opvallend donker en daaromheen con trasterend grijs behaard. Maar let op, dit kenmerk biedt op zichzelf onvoldoende zekerheid! De lichaamslengte van gewone grootoorvleermuizen is 42-53 mm; ze heb ben een spanwijdte van 240-290 mm en wegen tussen grootoorvleermuizen in winterverblijven -] i r~j

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 100