-- sterke veranderingen, zoals van 2004 op 2005, lijken te worden veroorzaakt door het vellen van een groot aan tal bomen op een locatie in de buurt van veel winterver blijven. In de loop van deze atlasperiode zijn de aantal len in de winterverblijven in Zeeland bijna verdubbeld, maar de aantallen fluctueren sterk over de jaren. De winterperiode geeft trouwens de grootste kans om een gewone grootoorvleermuis in de verblijven waar te ne men; door de uitzonderlijke zachte ratel in de batdetec tor is de kans op een succesvolle waarneming, zoals in de intro, buiten de winterverblijven meestal een illusie. Kraamkolonies bestaan meestal uit een tiental vrouw tjes, soms tot 30 a 50. Een enkele keer wordt ook in de herfst nog wel eens een groep gevonden van ca. 30 exemplaren, zoals in een vleermuiskast op de Goud plaat. Verder onderzoek Voor de bescherming van de soort is het van belang zoveel mogelijk kraamkolonies op te sporen. Daarbij is van belang te onderzoeken in hoeverre deze kolonies worden gestoord door licht, bijvoorbeeld doordat mo numentale gebouwen in het licht gezet worden. Gewone grootoorvleermuizen blijken vaak als eerste vleermuissoort gebruik te maken van vleermuiskasten. Het ophangen van vleermuiskasten biedt naast het onderkomen voor deze soort, aan onderzoekers de mo gelijkheid een beter zicht te krijgen op de verspreiding van deze intrigerende soort. Ook een beter beeld van het landschapsgebruik en de voorwaarden waaraan dat landschap moet voldoen, kan helpen deze soort effec tief te beschermen. 98 Fauna Zeefandica Groep gewone grootoorvleermuizen in vleermuiskast op de Goudplaat. Verspreiding De gewone grootoorvleermuis komt voor in nagenoeg geheel Europa en Azië. De noordgrens van het versprei dingsgebied ligt halverwege Noorwegen, en Finland, de zuidgrens bij Noord Spanje en Italië. In Zeeland De waarnemingen in Zeeland zijn vooral afkomstig van inventarisaties van kerkzolders en winterverblijven. Dat maakt dat het actueel bekende verspreidingsbeeld waarschijnlijk lang niet compleet is. Gezien de be hoefte aan een fijnmazig landschap met daarin goede verbindingslijnen, is goed te begrijpen dat de gewone grootoorvleermuis in de grootschalige poldergebieden van Zeeland niet zo vaak wordt waargenomen. Omdat het zachte geluid hoogstens tot ca. 5 meter opgevan gen kan worden en op de batdetector moeilijk hoorbaar is, worden de dieren tijdens veldinventarisaties vaak gemist. Bovendien jagen gewone grootoorvleermuizen soms alleen op het gehoor, zonder gebruik te maken van zelf geproduceerde geluiden. Bij de inventarisaties van vleermuizen in de winterver blijven valt het op dat de gewone grootoorvleermuis op veel plaatsen, zowel in Zeeland als buiten de provincie, met slechts een of hooguit enkele exemplaren aanwezig is. Een merkwaardige uitzondering doet zich voor bij de bunkers in Haamstede. Daar zijn jaar op jaar meestal 10 tot 20 exemplaren in een en dezelfde verblijfplaats te vinden. In de bunkers in Oranjezon verblijven geregeld tussen de 5 tot 10 exemplaren. Het totale aantal overwinterende gewone grootoor vleermuizen wisselt jaar op jaar sterk. Uitzonderlijk

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 102