GRIJZE GROOTOORVLEERMUIS Plecotus austriacus door Alex Wieland In het kader van het soortenbeleid van de provincie Zeeland bezoeken medewerkers van Stichting Land schapsbeheer Zeeland kerken om te kijken of ze ge schikt zijn, of eventueel geschikt te maken zijn voor vleermuizen. Het soortenbeleid is er op gericht om bijzondere, kwetsbare soorten een steuntje in de rug te geven. In dit geval kunnen kerkzolders toegankelijk gemaakt worden voor vleermuizen. Een bijkomend voordeel van de inspecties is dat meteen de huidige vleermuispopulatie geïnventariseerd kan worden. Telkens verwonderen we ons op de zolders over de bouwkunst van vroeger. De donkere zolders zijn in sommige gevallen het domein van de vleermuizen. Vooral de kerkzolders die vanaf de buitenzijde niet of slechts gedeeltelijk door schijnwerpers worden be schenen. In OostZeeuws-Vlaanderen zijn tijdens ker- kinspecties in de periode 1964-1972 door toenma lige jeugdbonders diverse grijze grootoorvleermuizen vastgesteld. Dit was op de kerkzolders in Koewacht, Sint Jansteen, Boschkapelle, Nieuw Namen, Graauw en Axel. H/e waren dus ook zeer alert op deze soort. Waarnemingen grijze grootoorvleermuis 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). Twee keer was het bingo; zij het dat we van onze vondsten nog niet helemaal zeker zijn. Erg leuk om te constateren dat ze zich op sommige plaatsen nog steeds kunnen handhaven. Uiterlijk en herkenning De grijze grootoorvleermuis lijkt zeer sterk op de ge wone grootoorvleermuis. Absolute zekerheid is alleen mogelijk wanneer men de soort in de hand heeft. Het is dan zaak om de duimnagel op te meten. Is deze klei ner dan 6 mm dan is het een grijze grootoorvleermuis, is deze groter dan 6 mm dan is het de gewone groot oorvleermuis. Voor de rest zijn de grijze grootoorvleer muizen een opvallende verschijning. De oren zijn zeer groot, ruim de helft zo groot als het lichaam, dat 41- 60 mm lang is. De spanwijdte is 250-300 het gewicht varieert tussen de 7 en14 gram. Uiterlijke kenmerken zijn: zwart bruine snuit, grijsbruine vacht op de rug, lichtgrijs op de buik. De kleur van het oordeksel ver loopt van geelbruin aan de basis tot donkerbruin aan de top. Met de batdetector is deze soort slecht te her kennen. Het geluid is hiervoor te zwak. Gedrag Overdag verblijft de grijze grootoorvleermuis op kerk zolders. Ze zijn meer gebonden aan zolders dan de gewone grootoorvleermuis. Het hermetisch afsluiten van kerken, grootschalige bestrijding van boktorren met chemische middelen en het verlichten van ker ken aan de buitenzijde zijn nadelig geweest voor de populatieontwikkeling van deze soort, 's Nachts gaan ze op jacht in de directe omgeving. Geleidende land schapselementen zijn belangrijk als vliegroute. Bos sen en half open cultuurlandschap zijn het favoriete jachtbiotoop. Zo foerageert de grijze grootoorvleer muis geregeld in dorpen en rond straatverlichting. De prooidieren bestaan vooral uit nachtvlinders en kevers. Verspreiding De grijze grootoorvleermuis is een warmteminnende soort. Ze komt voor in midden en Zuid-Europa. Ne derland ligt op de noordelijke rand van het versprei dingsgebied. De waarnemingen komen vooral uit Lim burg, Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. In Vlaanderen is deze soort ook zeldzaam en komt vooral voor in de provincie Antwerpen en in de Limburgse Kempen. In Oost Vlaanderen zijn enkele kolonies bekend. In Noord Brabant lijkt de soort de laatste jaren toe te nemen. In Zeeland In Zeeland is de grijze grootoorvleermuis in de Atlas periode zeer zeldzaam en ook voor die tijd was het een niet alledaagse verschijning op kerkzolders. Ook de recente waarnemingen hebben alle betrekking op waarnemingen op kerkzolders, in die periode in ooste- 100 Fatwa ZeeCandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 104