HAAS Lepus europaeus door Jari Piet Bekker Het is een mooie lenteavond, eind april en ik sta, half leunend op mijn fiets op een dam uit te kijken over een weiland, het gras twee kontjes hoog. Een prach tig stuk voor hazen... Ik pak mijn kijker en scan het weiland af tot aan de greppel aan de andere kant. Het zoeken wordt lastig gemaakt door verspreid staande zuring: precies haze noren! Langzaam het veld af pendelend, komt er niets in beeld. Ik doe mijn kijker naar beneden. Op zo'n weiland moet toch wel een haas zitten. Bijna tegen de zijkant links van me, op nog geen twintig meter, lijkt het gras wat bruiner. Snel de kijker weer voor mijn ogen. Net een gedroogde kluit, maar dan spelen een paar lange, zwart gepunte oren tussen het gras en even is een groot, amberkleurig oog zichtbaar. Ondanks de af stand en mijn speurende blik, blijft de haas liggen. Ze zijn altijd dichter bij dan je denkt. Uiterlijk en herkenning De haas is een middelgroot zoogdier met een lengte van maximaal 65 cm en een gewicht van maximaal 6000 gram. Hij heeft opvallend lange oren, lange voorpoten en erg lange achterpoten. Bij het weglopen, valt de zwarte bo venkant van de staart op. Hazen kunnen eigenlijk alleen verward worden met konijnen. Ten opzichte van het konijn is de haas groter, heeft langere oren met bovendien een zwarte punt. Verder is te zien dat de haas grotere sprongen maakt met een langzamer frequentie dan het konijn. Pas geboren haasjes hebben een gesloten vacht en ze kunnen kijken en rondlopen. Ze verblijven tussen het gras in een zogenaamd 'leger'. De aanwezigheid van de haas is te zien aan diverse spo ren: de prenten zijn ovaal en groter dan de afdruk van een konijn. Verder valt het op dat de afstand tussen de groep jes prenten bij de haas varieert van 40 cm (huppelend) tot 350 cm (sprongengalop). Deze afstanden zijn bij het konijn respectievelijk 25 cm en 100 cm. Het leger van een haas bestaat uit een oppervlakkig kuiltje en is weinig opvallend. Hazen vreten aan takken of stam van bomen dwars op de lengterichting; de breedte van de groef gemaakt door de twee bovensnijtanden is 7-8 mm. Gedrag Oorspronkelijk is de haas een bewoner van steppegebie den; maar de soort heeft zich goed aangepast aan het agrarische gebruikte landschap als de open, akker- en weidegebieden. De soort komt ook wel voor in bossen en haas: verkeersslachtoffers per maand (n 1348] 160 feb. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. 104

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 108