KONIJN Oryctolagus cuniculus door Chiel Jacobusse Steeds weer die uitpuilende ogen in de opgezwollen kop hadden de doorslag gegeven. Ik zou mijn plicht doen als een man. Die zin had ik gelezen in een in dianenboek en dat sprak me zo aan dat ik er extra moed uit putte. Terwijl ik met beide handen de spade ophief deed ik mijn ogen dicht. Pats..., pats..., ...en nog eens daalde mijn spade neer. Voorzichtig deed ik mijn ogen weer open en daar lag het konijn met zijn uitpuilende ogen. Dood als een pier en helemaal besmeurd met bloed. Huh... wat was dat een beroerd karweitje. Dagenlang was ik al van plan om iets te onderne men. De doodzieke konijnen die aan myxomatose leden hadden zo'n lijdensweg dat het veel beter was om ze dood te maken. Maar doe dat maar eens als twaalfjarige boerenjongen. Onder mekaar waren we stoer genoeg en we zeiden met een stalen gezicht dat je ze maar beter dood kon knuppelen. Maar ik was wel drie keer de schuur in en uit gelopen, voor dat ik gewapend met een spade de wei inliep om Uiterlijk en herkenning Konijnen worden nog wel eens verward met hazen, maar na enige oefening wordt die vergissing niet gauw meer ge maakt. Het konijn heeft kortere oren, een korter lichaam van maximaal 45 cm en een gewicht van hoogstens 2500 mijn plan tot uitvoering te brengen. Na die eerste keer ging het wat makkelijker maar het bleef vreselijk om zo'n dier dat niet eens meer vluchten kon, uit alle macht te slaan... gram, een witte donzige wipstaart en een totaal andere gang dan een haas. De achterpoten zijn langer en meer gespierd dan de voorpoten. Ook de voortplantingscyclus verloopt erg verschillend, met name waar het gaat om het opgroeien van de jongen. Dat verschil begint al in de draag- konijn: verkeersslachtoffers per maand (n 4292) 800 600 llllllllllll jan. feb. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. 108

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 112