INLEIDING Zoogdieren: geliefd en gehaat. door Luciën Calle Zoogdieren, geliefd en gehaat, bekend en onbekend Zoogdieren zijn een betrekkelijk bekende en populaire dier- groep. Na vogels, en misschien vlinders en libellen is het een van de meest bestudeerde en geliefde groepen. Zoogdieren kunnen er met hun mooie pels en kraalogen ook zo aaibaar en schattig uitzien. De eekhoorn met zijn platte snoet, lange pluimstaart en grote ogen wint zelfs een landelijke popula- riteitsverkiezing. Maar tegelijkertijd worden zoogdieren ook gehaat. Een mooi voorbeeld voor deze tegenstelling vormt de vos, die een fraaie derde plaats veroverde bij de populariteits- verkiezing. Bij een stemming over het meest gehate dier zou de vos eveneens een vooraanstaande plek kunnen veroveren. Dan zal niet zozeer zijn prachtige uiterlijk, maar meer zijn gedrag als kippenrover of predator van weidevogels het dier parten kunnen spelen. Heel populair zijn ook zeehonden en dolfijnen, terwijl de vleermuizen nog steeds wat argwanend bejegend worden. Gelukkig is ook bij deze nachtelijke fladde- raars het begrip wel groeiende. Haast iedereen kent zoogdie ren. We kunnen allemaal wel een muis, egel of konijn herken nen. Maar de precieze soortdeterminatie blijkt toch erg lastig. Hier tekent zich een duidelijk verschil af met bijvoorbeeld de vogels. Velen kunnen moeiteloos een koolmees van een pim pelmees onderscheiden. Maar er zijn slechts weinig mensen die de minstens zo algemene veldmuis van een huismuis kun nen onderscheiden. En voor het verschil met de aardmuis moet je eigenlijk al een specialist zijn. Heimelijke leefwijze De meeste zoogdieren zijn schuw en nachtactief. Hun heime lijke leefwijze maakt dat het niet eenvoudig is de dieren te bestuderen. Langs de andere kant is het geheimzinnige ge drag voor een bepaalde groep van mensen nu juist een mooie uitdaging om er mee aan de slag te gaan. Het is vaak extra romantisch om juist in de schemering in het veld te zijn, of ex tra spannend om 's nachts je pad door het bos te zoeken. Het mensschuwe gedrag maakt dat het onderzoeken vaak tijdro vend nachtwerk is, en met verschillende technieken gewerkt moet worden. Toestand zoogdieren Zeeland Van de 62 in Nederland voorkomende inheemse zoogdieren staat 30°/o op de Rode lijst. In Zeeland is de toestand al niet veel beter. Van de 52 inheemse soorten staan er 15 op de Rode lijst. Daarnaast zijn een aantal soorten hier al wat langer ver dwenen en dus niet langer Zeeuws te noemen. Die soorten zijn nog niet eens meegerekend. Ook in Zeeland vertonen de aantallen van veel soorten een negatieve trend. Bescherming van deze dieren lijkt dus noodzakelijk. Maar voordat je effec tief aan bescherming kunt werken moet wel precies bekend zijn waar de problemen zitten. Veel kennis is dus noodzakelijk en we hopen met dit boek daaraan een bijdrage te leveren. Zoogdierwerkgroep Zeeland Vóór de oprichting van de Zoogdierwerkgroep Zeeland waren er al lange tijd enkele mensen in Zeeland actief met zoogdie ren. Meestal gebeurde dat op individuele basis, soms ook in groepjes. Een aantal inventarisaties werd vanuit de landelijke Zoogdiervereniging (destijds nog als VZZ afgekort) gecoördi neerd, zoals de midwintertellingen van vleermuizen. Zeeuwen publiceerden inventarisatierapporten over zoogdieren in hun Zoogdieren in Zeeland 7

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 11