SIBERISCHE GRONDEEKHOORN door Luciën Calle Het Zoniënwoud bij Brussel is een prachtig bos met eindeloos hoogopgaande beuken. Op een heerlijke voorjaarswandeling ging ik er even picknicken bij een stapel boomstammen. Nog maar amper het boterhamzakje open gemaakt, bleek dat deze sta pel ook favoriet was bij een bijzondere familie eekhoorn. Schattige zwart-wit gestreepte diertjes die vlak voor me over de stammen holden. Ik was direct gefascineerd door de handige capriolen van deze snelle klimmers. Dit moesten dan wel de Si berische grondeekhoorns zijn, waarvan er hier een flinke populatie aanwezig was. Het gaf me een wat tweeslachtig gevoel. Aan de ene kant zijn het zulke aardige speelse beestjes om te zien. Ik was meteen helemaal verkocht... Aan de andere kant gaat het toch om een exotische nieuwkomer. En dat kan he lemaal fout aflopen. Want er bestaat een flinke kans dat er door verdringing, een negatief ecologisch ef- Waarnemingen Siberische grondeekhoorn 1989 - 2008. fect optreedt. Het verbod op handel in dit soort die ren vind ik daarom toch terecht. Uiterlijk en herkenning De Siberische grondeekhoorn is door het opvallende strepenpatroon een onmiskenbare verschijning. Deze soort weegt maximaal 120 gram en met een lichaam slengte van hoogstens 17 cm, een staart tot 11,5 cm is hij veel kleiner dan de bekende eekhoorn. Zijn kleine oren hebben geen pluimpje. Gedrag en verspreiding De Siberische grondeekhoorn is alleen overdag actief en maakt zich kenbaar door korte, hoog tsjirpende geluiden. Deze geluiden zijn op vele tientallen meters afstand nog te horen. Hoewel het een echte grondeek hoorn is, en ook een ondergronds hol heeft, kunnen ze goed klimmen, ook in bomen. De soort verzamelt vroeg in de herfst grote voorraden en gaat eind oktober in een winterslaap, die echter geregeld wordt onderbro ken. Oorspronkelijk komt de Siberische grondeekhoorn uit Azië. Deze eekhoorn heeft zich inmiddels op een natuurlijke manier gevestigd ten westen van de Oeral. De soort wordt beschouwd als een exoot, die op veel plaatsen in West-Europa is uitgezet en zich goed kan handhaven. Zo bestaan er al lange tijd in het Zoniën woud bij Brussel en bij de Panne stabiele populaties. In Nederland is bij Tilburg een lang bestaande populatie; elders in ons land zijn er enkele waarnemingen bij Krim pen aan den IJssel en in Noord-Limburg. Het is overi gens de vraag of de beide laatste groepjes zich staande weten te houden. Ook in Nederland wordt de Siberische grondeekhoorn geregeld gehouden als huisdier. Daarom is het te verwachten dat er zich van tijd tot tijd nieuwe, al dan niet succesvolle, vestigingen zullen voordoen. In Zeeland De enige waarneming van deze soort op 30 juli 2007 in Terneuzen, betreft ongetwijfeld ook een exemplaar dat is ontsnapt of is losgelaten. Nadien zijn er in de omge ving geen waarnemingen van de Siberische grondeek hoorn meer gedaan. Siberische grondeekhoorn. and 117

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 121