Gedrag Het territorium van een woelrat omvat een kleine hon derd meter slootoever en aan de rand ervan liggen de vaste poepplaatsen.Waar woelratten leven is het niet moeilijk om ze te zien te krijgen. Ze zijn zowel overdag als 's nachts actief en vaak zie je ze zwemmend de sloot oversteken. De vrouwtjes werpen meerdere keren per jaar jongen en die zijn vaak al in het eerste levensjaar geslachtsrijp. Als de jongen zelfstandig zijn worden ze door het vrouwtje uit haar territorium verjaagd en vaak zijn ze dan uitgebreid te bewonderen. Dat de woelrat door allerlei vijanden belaagd wordt blijkt wel uit de gemiddelde leeftijd die de dieren in het wild bereiken; nog geen vijfenhalve maand. In gevangenschap kunnen woelratten vijfjaar worden. Verspreiding De woelrat heeft een groot verspreidingsgebied, dat behalve vrijwel heel Europa ook delen van Siberië en het Midden-Oosten omvat. De soort ontbreekt op de Schotse eilanden en in Ierland. In zuidwest Europa leeft een nauwe verwant, de West-Europese woelrat, die vroeger als een ondersoort van de gewone woelrat be schouwd werd. Sinds 2005 wordt nog een andere soort onderscheiden: de molmuis (Arvicola scherman). Deze molmuis is wat kleiner en niet strikt aan water gebon den en wordt onder andere gevonden in boomgaarden in Limburg. In Zeeland Hoewel woelratten bepaald niet zeldzaam zijn, lijkt hun aantal het laatste decennium in de Zeeuwse polders toch wel wat teruggelopen; de trend in de afname in de braakballen geeft dit evident weer. Het meest komen ze voor in waterrijke weidegebieden met veenpakketten, zoals de Yerseke en Kapelse Moer. Het gepresenteerde kaartbeeld wordt sterk beïnvloed door de enquêtege- gevens van muskusrattenvangers. Deze waren in staat meer vangsten aan te geven naarmate ze langer in dienst waren of er meer vangfuiken uit stonden. Het percentage woelratten in braakballen vertoont het laatste decennium een afnemende tendens. De verde ling van de soorten waarnemingen bestaat voor bijna driekwart uit braakballen en bijna één kwart zijn zicht- waarnemingen. Verder onderzoek Er is maar weinig systematisch onderzoek naar het voorkomen van woelratten in Zeeland. De meeste waar nemingen zijn nog gedaan door de muskusrattenvan gers van de waterschappen. Vooral omdat de woelrat achteruit lijkt te gaan is het van belang om over goede inventarisatiegegevens te beschikken. Het is muskusrattenvangers opgevallen dat ook in boomgaarden in Zeeland woelratten kleiner zijn. Het zou interessant zijn om juist tussen die kleinere exem plaren te bekijken of er molmuizen bij zitten. verdeling waarnemingen woelrat (n=297) braakbal zicht o overige

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 125