MUSKUSRAT Ondatra zibethicus door Luciëri Calle 122 Fauna Zeefancfica De volle maan werpt een zilverachtig zwak licht over het bos. Ik ga zitten met mijn rug tegen een boom in een comfortabele houding die moeiteloos lang vol te houden is. Vanuit deze donkere bosrand heb ik een mooi zicht over de Westgeul en de open grazige oevers. Ik besluit een poos muisstil te blijven zitten. Wat zal er van hieruit allemaal te zien zijnReeën misschien of een vos? De volle maan stijgt aan de hemel en geeft nu behoorlijk veel licht. In de verte roept een ransuil. Wat een natuurbeleving... In het water van de Westgeul zwemt iets, maar onduidelijk is wat het precies is. Tot mijn verbazing kruipt het dier vlak bij me de oever op en begint wat aan planten te vreten. Er volgen er nog (wee. Als ze nog wat dichterbij komen, is magnifiek te zien dat het muskusratten zijn. Wat een lef hebben die beesten dat ze zo over die open plekjes durven lopen. En wat een mooie ruige pels hebben deze dieren. 'Hïïh: Waarnemingen muskusrat 1989 - 2008. Uiterlijk en herkenning Deze soort lijkt op een enorme woelmuis en is altijd di rect te herkennen aan de verticaal afgeplatte staart. De woelrat, bruine rat en beverrat, die alle drie ook veel in water aanwezig zijn, hebben een ronde staart. Bij het zwemmen valt op dat de staart actief bewogen wordt. De lichaamslengte is maximaal 35 cm en de staart tot 27 cm lang; het gewicht van volwassen dieren kan op lopen tot 1800 gram. De haarkleur is variabel van rood bruin tot bruinzwart en zelfs helemaal zwarte dieren komen voor. De rug is wat donkerder, de snuit wat lich ter gekleurd. Tijdens de voortplantingsperioden zijn de mannetjes goed te ruiken: inderdaad een muskusgeur. Soms is zelfs een olieachtige vloeistof met deze geur- stof op het water te vinden. De aanwezigheid van deze soort is soms ook aan de grote koepelnesten zichtbaar. Gedrag De dieren kunnen het hele etmaal actief zijn, maar een piek ligt in de avonduren. De muskusrat is redelijk schuw. Hij zwemt snel en kan tot wel 15 minuten on der water blijven en is daardoor lastig te observeren. Deze soort is bijna altijd zwijgzaam. Graafwerk wordt uitgevoerd met voorpoten en tanden. De nesten zitten Trend vangsten muskusrat 40000 30000 20000 10000

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 126