meestal in de oever en hebben een ingang onder water. Het dier maakt looppaadjes en glijbaantjes vanaf mod derige oevers het water in. Waterplanten worden vaak onder water afgeknaagd en de restanten blijven dan drijven. Er zijn twee trekperioden. In het voorjaar gaan de volwassen dieren op zoek naar een partner. In het najaar zijn het vooral de jonge dieren die het territorium uitgezet worden en al rondzwervend op zoek gaan naar een eigen leefplek. Vooral de mannetjes kunnen grote afstanden afleggen, tot wel een paar kilometer per dag. Het dier eet allerlei water- en oeverplanten, maar soms ook slakken, zoetwatermossels, kreeften en vis. Zelf worden ze gegeten door bunzing, Amerikaanse nerts en vos en buiten Zeeland ook wel door otter en wasbeer. Muskusratten maken, in situaties met voor graafwerk ongeschikte oevers, soms erg grote koepelnesten; in Zeeland ook wel hutten genoemd. De nesten kunnen soms formidabele afmetingen bereiken, waarbij hoog ten van twee meter boven het water in Zeeland zijn aangetroffen. Die hutten worden soms tegelijkertijd door andere dieren gebruikt, zoals herhaaldelijk met bunzingen is vastgesteld. Verschillende keren zijn er in Zeeland broedende grauwe ganzen, kiekendieven, meer koeten en waterhoentjes op aangetroffen. Bovenop die enorme nesten midden in een moeras en omringd door water is het namelijk relatief veilig, warm en droog. Verspreiding De muskusrat komt van oorsprong uit Noord Amerika. In 1905 in Praag ontsnapt een paartje uit pelsdierfok kerijen. De muskusrat heeft zich met uitzondering van het uiterste noorden en zuiden van Europa, Engeland en Ierland door heel Europa verspreid. Het dier is vanaf 1946 ook in Nederland aanwezig. In Zeeland De gegevens die de muskusrattenbestrijders hebben verzameld geven een precies beeld van de verspreiding in Zeeland. In het begin van deze atlasperiode was er in Schouwen nog geen enkele melding. Ook Philipsland, Noord-Beveland en Walcheren waren toen nog nau welijks bezet. Op Tholen en in de Zak en de Hals van Zuid-Beveland was het dier algemeen, maar niet tal rijk aanwezig. Begin jaren 90 was de muskusrat talrijk aanwezig in heel West Zeeuws-Vlaanderen en in Oost Zeeuws-Vlaanderen langs de Vlaamse grens. De indruk bestaat dat dit ook veroorzaakt werd door de nauwe lijks aanwezige bestrijding in Vlaanderen, waar vanuit er steeds dieren Zeeuws-Vlaanderen binnentrokken. De jaren daarna is het dier vooral in Oost Zeeuws-Vlaande ren en Tholen flink toegenomen, terwijl er in de andere gebieden een matige toename was. In 1995 werd de eerste muskusrat in deze atlasperiode voor Schouwen

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 127