VELDMUIS Mircrotus arvalis door Kees de Kraker 128 Fauna Zeefandica In een bekend fabeltje gaan de stadsmuis en de veld muis bij elkaar op bezoek. Aan het eind van het verhaal kiest de veldmuis toch voor het wellicht wat saaiere, maar minder gevaarvolle leventje op het platteland. Voor veel mensen zijn alle muizen van buiten, veldmui zen; toch is de soort die deze naam draagt vaak niet degene die men bedoelt. Zo zijn het bosmuizen die bie tenzaden of graankorrels eten en veldmuizen komen niet in gebouwen of tuinen. Dat het leventje van een veldmuis op het platteland zo rustig is, kunnen we ook wel vergeten: veldmuizen vormen voor tal van dieren een van de belangrijkste prooisoorten en moeten dan ook voortdurend op hun hoede zijn. Daarnaast wordt hun biotoop vaak letterlijk op de kop gezet door men sen met ploegen, maaimachines of ander gereedschap. Uiterlijk en herkenning De veldmuis heeft de familiekenmerken van de woel muizen: tamelijk gedrongen, vrij korte poten en een stompe snuit; de lichaamslengte is maximaal 130 mm. Verder heeft deze muis een tamelijk egaal gladde vacht met bruingrijze bovenkant en lichtgrijze buik zijde, een kort staartje 1/3 lichaamslengte), kleine maar goed zichtbare oren en licht gekleurde poten. Als echte woelmuizen zijn het vooral woelers in de bovenlaag. Naast de omgewerkte grond van ondiepe gangenstelsels, zijn er in de vegetatie nog al eens uit- geknaagde looppaadjes zichtbaar die naar de ingan gen van holletjes leiden. Hoewel ook overdag actief, is de kans op het waarnemen van veldmuizen niet erg groot. Daarop bestaat nog de meeste kans bij een door de kat gevangen muis uit het buitengebied, of tijdens het controleren van nestkasten van uilen en torenvalken, die in muizenrijke jaren vaak meer mui zen bij de jongen brengen dan er opgegeten worden. Een heel bruikbare indicator voor het voorkomen van veldmuizen vormt het veelvuldig jagen van toren valk, buizerd en blauwe reiger op bepaalde plaatsen. Dit duidt altijd op woelmuizen, niet op bosmuis die uitsluitend nachtactief is. Wanneer het om bermen van wegen of slootkanten gaat, zal het hoofdzakelijk veldmuis betreffen. °/o veldmuis in braakballen (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren)

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 132