- m 'r In Zeeland De veldmuis is in heel Zeeland goed vertegenwoordigd en kan bijna in elk kilometerhok met voldoende land oppervlak worden aangetroffen. Toch is dat een recent verschijnsel. Vroeger ontbrak de veldmuis op Noord- Beveland, dat pas na de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek via de dammen bereikt werd. Mogelijk was de soort langer geleden ook op Schouwen-Dui- veland afwezig. Veelal is het voorkomen sterk gebon den aan de aanwezigheid van bermen, slootkanten en dijken. In grootschalig akkerland met weinig van der gelijke structuren komt de veldmuis - ondanks de voor deze soort gunstige lage polderpeilen - dan ook weinig voor. Dat zwemmen niet hun meest favoriete bezigheid is en water een duidelijke barrière vormt, is terug te zien in het feit dat bijna een halve eeuw na hun ont staan allerlei eilandjes in Grevelingen en Veerse Meer nog steeds niet door veldmuizen bezet zijn. Overigens, in 2009 - na de atlasperiode - is veldmuis aangetoond op de Haringvreter. Daarentegen is het opmerkelijk dat Neeltje Jans al wel bereikt is; ze moeten daar met ma teriaal zijn aangevoerd. De omstandigheden waarin de explosieve groei van de veldmuispopulatie zich tot een echte plaag kan ont wikkelen zijn tegenwoordig in Zeeland niet meer aan wezig. Een belangrijke voorwaarde is de aanwezigheid van optimaal habitat met daaraan grenzend voldoende secondair geschikt biotoop, bijvoorbeeld stoppelakkers, graszaadpercelen en hooiland Wel kan de aanwezig heid van hoge aantallen veldmuizen lokaal tot enige schade leiden. Het voorkomen van muizenplagen zoals die in het verleden van Midden-Schouwen vermeld zijn (1950), betreft wellicht noordse woelmuis, aangezien deze meer in zijn element is in de 's-winters vaak onder water staande graslanden, zoals dat in het laaggelegen deel van Schouwen vroeger het geval was. In braak- ballen, verzameld uit de periode 1930-1951, werden op twee schedels na (Renesse 1942), geen resten van veldmuizen aangetroffen. Na de Ramp (1953) duikt de veldmuis op steeds meer plaatsen op Schouwen-Dui- veland op. In de rol van talrijke prooidiersoort voor veel andere dieren vervult de veldmuis een belangrijke functie in het ecosysteem. Naarmate de mogelijkheden hiervoor beperkt worden door verschraling van het landschap, zullen de van de veldmuis afhankelijke soorten even eens het veld moeten ruimen. Door brede bermen, gras randen langs akkers, het langer in stand houden van stoppelvelden en braak leggen van landbouwpercelen kan de veldmuisstand op eenvoudige wijze gestimu leerd worden. Het aandeel veldmuizen in braakballen varieert - enkele uitschieters naar boven of beneden daar gelaten - tussen de 25 en 40 procent. De verdeling van de soorten waarnemingen bestaat voor meer dan 85 procent uit braakballen; het resterende gedeelte zijn voornamelijk vangsten. Verder onderzoek De veldmuizenstand doorloopt niet elke keer een stan daardcyclus van 3 jaren. Landelijk en zeker lokaal blij ken die perioden cycli te doorlopen van 3, 4 of 8 jaren. Het zou interessant zijn het verloop van de aantallen veldmuizen in de verschillende Zeeuwse regio's over een aantal jaren nader te analyseren. Hiermee zou een goed inzicht verkregen kunnen worden over het al dan niet parallel verlopen van muizenjaren in verschillende regio's. Veldmuizen in valbeker. 130 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 134