dierfauna var Nederland een bijzondere plaats in. Als aparte ondersoort is Microtus oeeonomus arenicola de enige endemische zoogdiersoort van Nederland." Dat laatste behoeft enige toelichting. Het leefgebied van de noordse woelmuis grenst aan de toendragebieden van Scandinavië, Rusland en Siberië. Gedurende de laat ste ijstijd - zo'n 10.000 jaar geleden - lag dat leefge bied een stuk zuidelijker. Met het ijs zijn destijds ook de muizen weer naar het noorden opgeschoven, maar op enkele plaatsen kon de soort zich ondanks het war mere klimaat handhaven en zijn restpopulaties in stand gebleven. Door de langdurige isolatie zijn kleine maar kenmerkende verschillen met de noordelijke popula tie ontstaan. Hierdoor wordt de bij ons voorkomende noordse woelmuis als een aparte ondersoort beschouwd die buiten Nederland niet voorkomt. Verspreiding De noordse woelmuis komt voor in Noord- en Midden Europa De noordgrens loopt door het poolgebied van het uiterste noorden van Noorwegen tot in Siberië, ter wijl de zuidgrens vanaf het Oost-Duitse merengebied over Midden-Europa naar het oosten loopt. In het zui den van Noorwegen, Hongarije en Nederland komen geïsoleerde populaties voor, die als aparte ondersoorten worden beschouwd. In Nederland valt de verspreiding uiteen in een vijftal kerngebieden in de laag gelegen westelijke helft van het land, namelijk Friesland, Texel, Noord-Holland-Midden, plassengebied Zuid-Holland en het Deltagebied. Hoewel er hier en daar ook toename is geconstateerd zoals in de afgesloten Deltawateren, overheerst op de meeste plaatsen de teneur van ach teruitgang. braakbal valvangst overigen verdeling waarnemingen noordse woelmuis (n=2500) 135

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 139