Nachtelijke vallencontrole tijdens een ZVJZ-WJG kamp in Zeeland. Het atlasproject Al in 2002 werd er in de werkgroep voor het eerst gesproken om een Zeeuwse zoogdieratlas uit te brengen in het kader van de serie Fauna Zeelandica. Het doel van de atlas zou dan niet alleen het geven van verspreidingsbeelden van alle soorten zijn. Nevendoel was om indirect ook een bijdrage te kunnen leveren aan de bescherming van de dieren. In januari 2003 zijn de eerste werkafspraken op papier gezet. In die tijd vond ook het eerste oriënterende overleg met Het Zeeuwse Land schap plaats. Na ruim zeven jaar werken is de zoogdieratlas gereed. Tot eind 2006, was de inspanning vooral gericht om zoveel mogelijk te inventariseren. Dat werd zowel individueel als in kleine groepjes gedaan. De eerste jaren waren de werkgroepsleden ieder vooral in de eigen omgeving actief. Naarmate de eer ste verspreidingskaartjes verschenen en die vervolgens steeds completer werden, verschoof de inventarisatie-inspanning ge leidelijk op naar de nog witte kaartvakken. Met name in 2007 en 2008 was haast alle aandacht daarop gericht. Ook de jaar lijkse inventarisatieweekenden werden steeds doelgerichter ingezet om de laatste hiaten in de verspreidingsbeelden weg te kunnen werken. Zoogdierbescherming Een belangrijke doelstelling van dit boek is een bijdrage te le veren aan de bescherming van de zoogdieren. Pas als je weet welke dieren waar leven, hoeveel exemplaren er zijn en wat daarvan de trends zijn, is een analyse te maken van de knel punten en kan de bescherming van bedreigde soorten zinvol worden opgepakt. Sommige van die adviezen voor beheer en bescherming worden direct al in de soortteksten gegeven. In het hoofdstuk 'Bescherming' wordt een overzicht van de wet telijke bescherming van de Zeeuwse soorten gegeven, naast een overzicht van projecten die nu lopen of in het verleden opgepakt zijn om de zoogdiersoorten te laten overleven. Toekomst Dit boek geeft een overzicht van de waarnemingen over een lange periode, dit geldt vooral voor de aangespoelde zeezoog dieren. Voor veel andere soorten is dit boek veel meer een mo mentopname, dat vooral een beeld geeft van de laatste 20 jaren. Er is nu een veel beter overzicht van talrijkheid en ver spreiding van de Zeeuwse zoogdieren beschikbaar. Dat geeft naar de toekomst toe goede mogelijkheden om bij vervolgin ventarisaties vergelijkingen te kunnen maken. Zodoende kan beter iets over de trends van de betreffende soorten zichtbaar worden gemaakt. In Zeeland gaat de Zoogdierwerkgroep in de toekomst wel op een andere manier zoogdiergegevens ver werken. Tot en met 2008 verzamelde en verwerkte de Zeeuwse werkgroep de waarnemingen zelf. Er wordt vanaf 2009 aange sloten bij het zogenaamde Levende Atlasproject van de Neder landse Zoogdiervereniging, ledereen kan zijn waarnemingen nu rechtstreeks doorgeven via Waarnemingen.nl of Telmee. nl. ledereen die dat doet kan dan ook direct actuele versprei dingskaartjes van de soorten opvragen. Zoocjdiemt in Zeeland 9

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 13