DWERGMUIS Micromys minutus door Jan Piet Bekker o 138 Fauna ZeeCandica Mini-aapjes van het riet, noem ik de dwergmuis altijd. En altijd weer ben ik blij verrast als ik deze kleine mui zensoort uit een inloopval zie kruipen. Ik heb er zelfs een speciale manier voor bedacht om ze weer vrij te la ten. Dat gaat zo: in de grote doorzichtige plastic vang- zak, waar in de vangsten uit de inloopval worden leeg geschud, wordt een rietstengel, een lange grashalm of een takje gezet, die boven de opening uitsteekt. En elke keer gebeurt het zelfde. Het dwergmuisje loopt heen en weer totdat hij de stengel tegenkomt. Het muisje klimt rustig naar boven, de stengel zo mogelijk omvat tend met de tenen. En dan de staart gebruikend door het puntje om de stengel te slaan en daarmee steu nend en afzettend naar boven te gaan. Als bij een takje een splitsing of een zijtakje komt, wordt de staart even losgelaten. Zonodig gebruikt het diertje de staart om het evenwicht te houden en dan gaat het puntje weer naar de tak toe, waarbij het als het ware reflexmatig ffi Waarnemingen dwergn om de looptak wordt geslagen, en verder naar boven de vrijheid tegemoet. Uiterlijk en herkenning Met een gewicht van 2,5 tot 4 gram zijn dwergmuizen een van de kleinste zoogdieren van Zeeland; alleen de dwergspitsmuis heeft een lager gewicht. De korte, ronde oortjes steken voor de helft uit de bruine vacht. Laag op de rugzijde is de kleur nog wat bruinrood aangezet En de buikzijde is fraai zuiver wit. De lichaamslengte is 50 tot 80 mm en een lange staart tot 75 mm, completeert deze kleine knager. Dwergmuizen maken in de zomer en herfst bovengrondse nesten in hoog opgaand gras, op zo'n 10 tot 50 cm hoogte. Daarvan worden er een aantal aange legd. Zo'n nest is zo groot als een tennisbal en bestaat uit 1988 1990 °/o dwergmuis in braakballen 1994 1996 1998 2000 2002 2004 2006 2008

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 142