mm Jf <Sï- ineengevlochten grashalmen, die in de lengte geheel of gedeeltelijk zijn gesplitst. Door die overlangs gespleten grasbladeren, is zo'n dwergmuizennest eenvoudig van bolvormige vogelnestjes te onderscheiden. De winternes ten worden op de grond aangelegd. Gedrag De aantallen dwergmuizen in de landbouwgebieden van Noordwest Europa waren in de tijden dat de landbouw methoden anders waren en het graan langer op het veld stond, vroeger soms zeer hoog. Daarmee heeft de soort namen verworven die daarmee verband houden: in Enge land wordt de dwergmuis nog steeds 'harvest mouse' ge noemd. Vandaag de dag wordt over schade aan de oogst door de dwergmuis overigens niet veel meer gehoord. Het stapelvoedsel bestaat uit zaden; van de graansoor ten genieten haver en tarwe de voorkeur boven gerst of rogge. In de winter wordt veel dierlijk voedsel gegeten in de vorm van insecten of andere geleedpotigen. In braak- ballen van kerkuilen waar dwergmuisresten in gevonden worden, is meestal ook gras te vinden. Dat is een teken dat kerkuilen, waarschijnlijk aangelokt door gepiep van jonge dwergmuizen, een nest in zijn geheel in de klauwen nemen en de bewoners met gras en al verorberen. Toch maakt de kerkuil, relatief gezien, niet het grootste aantal dwergmuisslachtoffers. Opvallend meer dwergmuisres ten worden gevonden in braakballen van steenuilen. De jachtwijze van de laatste, door tussen het hoge gras te stappen, is hiervan zonder twijfel de oorzaak. Verspreiding De dwergmuis is een gewone verschijning in heel Europa met uitzondering van de zuidelijke delen van Spanje en Portugal, Italië en Griekenland. In Schotland, Ier land, Noorwegen en Zweden ontbreekt de soort ook. De dwergmuis is bij uitstek een bewoner van laagland; bo ven de 1700 meter is hij afwezig. In Nederland komt de dwergmuis eigenlijk in het gehele land voor, inclusief de Waddeneilanden. Ook in Vlaanderen, in het aangrenzen de deel van Zeeuws-Vlaanderen, is de soort een gewone verschijning. In Zeeland De dwergmuis komt voor in alle regio's van Zeeland en, in tegenstelling tot het beeld uit de verspreidingsatlas van 1970-1988, ook in bijna elk uurhok. Verder is de soort op bijna alle eilanden in Grevelingen, Krammer-Volkerak en Veerse Meer vastgesteld; een uitzondering hierop is Neeltje Jans. In overjarig rietland en hoog dicht gras land wordt de dwergmuis regelmatig gevangen. Het valt daarbij wel op dat het voorkomen sterk geclusterd is. De trend van het percentage dwergmuizen in braakballen is redelijk constant met percentages tussen de een en ruim twee procent. De verdeling van de soorten waarnemin gen bestaat voor bijna tweederde uit braakballen en voor eenderde uit vangsten. Verder onderzoek Juist omdat de dwergmuis zo'n goede kolonisator is, zou het verschijnen van de dwergmuis op Neeltje Jans moeten worden gevolgd en vastgelegd. De eerste vondst van deze soort op dit eiland in de Oosterschelde lijkt nog maar een kwestie van tijd te zijn. verdeling waarnemingen dwergmuis (n=756) 1 braakbal 1 valvangst o overigen 139

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 143