BRUINE RAT door Luciën Calle 0/0 bruine rat in braakballen (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren) ,5 0,5 o 4— 1988 2006 2008 2002 2004 2000 1996 1998 1994 1990 1992 Zoogdieren in Zeeland 143 Met Jan Piet maak ik vandaag een onderaardse tocht, op zoek naar overwinterende vleermuizen. We bezoeken een hele rij kelders, bunkers en oude ves tingwerken. We komen bij de Zwartenhoekse zeesluis bij Westdorpe. Drie oude sluisdoorgangen voeren een waterloop onder de dijk door. Er staat ongeveer een meter water in de donkere gangen. We trekken waadpakken aan en stappen na enige aarzeling het ijskoude water in. Door de openingen blijft er steeds wat sluierlicht naar binnen vallen. De stenen gewel ven zitten vol met scheuren, die we allemaal afzoe ken. De dikke lagen spinnenwebben en de duistere at mosfeergeven de gangen een wat luguber uiterlijk. In een diep gat beweegt iets. In het licht van de zaklamp zien we een grote rat. Ik krijg er kippenvel van. Het hol loopt dood en het beest kan geen kant op. Bang blijft het dier ons aankijken. Hè jakkes, een bruine rat. Een verschoppeling van de natuur. Door iedereen gehaat en verfoeid. Nee, als je een rat bent is dat eigenlijk helemaal niet goed. Nu kijkt dit arme schepsel vanaf slechts een halve meter ons angstig aan. Hij zit als de spreekwoordelijke rat in de val. Ik kijk recht in die mooie kraaloogjes. Wat blijft er over van het verhaal •••••••••••••••a* ■•••••••••••••••••••a «•••••••••••••••••••tl larnemingen bruine rat 1989 - 2008. dot een rot in nood je noar de keel vliegtHelemool niets dus en ik ben vertederd doorzijn prachtige pels. Wat een ongelofelijke inspanning moet hij trouwens iedere keer verrichten om in zijn schuilplaats te ge raken. Eerst moet hij een flink stuk door het bijna bevroren water zwemmen, om van daaruit een meter loodrecht tegen de muur op te klimmen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 147