144 Fauna Zeelandica verdeling waarnemingen bruine rat (n=957) braakbal fotoval o verkeer zicht overige Bruine rat. Uiterlijk en herkenning De bruine rat is een fors dier met een lichaamslengte van maximaal 300 mm, stompe kopvorm en rolronde lange staart die maximaal 220 mm meet. De staart is in te genstelling tot bij de zwarte rat, steeds korter dan het lichaam. De oren rijken naar voren gebogen niet tot aan de ogen, wat bij de zwarte rat wel zo is. Zoals de naam aangeeft is de kleur meestal bruin, maar er zijn afwijkende varianten, zoals grijs maar zelfs ook helemaal zwart komt voor. Gedrag De bruine rat leeft vaak in de omgeving van menselijke activiteiten: een echte cultuurvolger. Het dier heeft meer een voorkeur voor vochtige biotopen dan de zwarte rat. Hij kan uitstekend zwemmen en leeft dikwijls in kelders, kruipruimten, riolen, rietvelden en sloten. Geliefde plekken zijn ook opslagplekken van voedsel zoals graanschuren, rommelige overhoeken, vuilnisbelten, stapels brandhout en dergelijke. Holen worden vaak in de slootrand gegra ven, wat hoger boven de waterlijn dan die van de woelrat. De bruine rat leeft in groepen; elke groep bezet een eigen territorium. Het gebied waarover een rattengroep kan uitzwermen bedraagt soms wel een paar km2. De dieren zijn voornamelijk nachtactief. Op een nacht kunnen ze tot ca. 4 km afstand overbruggen. De voortplanting vindt het hele jaar door plaats met een hoge snelheid van soms tot 5 worpen per jaar, met tot wel 15 jongen per worp. Het gemiddelde aantal jongen dat per vrouwtje jaarlijks ge produceerd wordt, schommelt tussen de 18 en 53! Jongen kunnen zich al na 3-4 maanden voortplanten. De bruine rat is een echte omnivoor, die haast alles eet wat hij te pakken kan krijgen: insecten, diverse landbouwproducten,

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 148