bruine rat: verkeersslachtoffers per maand (n=174) 40 30 20 10 f ..li.. jan. feb. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. boomknoppen, fruit, slakken, schelpdieren, vis, amfibieën, aas, afval en bijvoorbeeld zelfs jonge konijnen. De soort schijnt zich moeiteloos aan te passen aan sterk wisse lende omstandigheden. Zo blijkt uit observaties dat ze in de herfst bij het verlagen van het waterpeil in het Veerse Meer, direct de aangegroeide mosselen die dan boven water blijven, beginnen te consumeren. Ook op Neeltje Jans foerageren ze tussen de door het dagelijks getij pe riodiek droogvallende mosselbanken op het strand. Door hun soms massale voorkomen hebben de bruine ratten een flinke invloed op hun leefomgeving. Met het eten van eieren en jonge vogels kunnen ze bijvoorbeeld het broedsucces van weidevogels beïnvloeden. Zelf wordt de bruine rat gegeten door wezel, hermelijn, bunzing, vos en kerkuil. Grote exemplaren blijken op hun beurt ook weer wezels uit hun territorium te kunnen verdrijven. De bruine rat heeft ook de huiskat en hond als belangrijke vijand. Een onzorgvuldig uitgevoerde bestrijding kan evenzeer de predatoren treffen, doordat de gifstoffen ook deze die ren kunnen doden. Het is echter niet zo goed bekend hoe groot dit probleem precies is. Verspreiding Van oorsprong komt de bruine rat uit Oost Azië, maar geholpen door de mens (vooral scheepvaart) is het tegen woordig een echte kosmopoliet, die ook in Europa zeer wijdverbreid is. Het dier is vanaf de Middellandse zee tot in het hoge noorden van Scandinavië en zelfs op IJsland present. Vanaf de achttiende eeuw is de soort ook in Ne derland aanwezig. Vanaf de twintigste eeuw was de ver spreiding over vrijwel heel Nederland voltooid. De soort is nu overal algemeen en vaak zelfs talrijk. In Zeeland Ook vroeger al was de bruine rat in Zeeland erg algemeen, direct na de inundatie van Walcheren in 1944 doken bruine ratten letterlijk overal op bij de half in het water staande boerderijen. In de periode tussen 1970 en 1988 was de bruine rat over vrijwel geheel Zeeland verspreid aanwezig. Alleen delen van Midden Zeeuws-Vlaanderen zouden toen kennelijk nog niet 'bezet' zijn. Dit moet op een waarnemereffect berusten. De bruine rat komt tegen woordig in heel Zeeland voor. De kaart geeft de versprei ding weer op basis van op basis van interviews, vondsten en braakbalgegevens. De trend van het percentage bruine ratten in braakballen varieert weliswaar, maar vertoont een onmiskenbaar stijgende trend in het afgelopen de cennium. Het staafdiagram van verkeersslachtoffers van de bruine rat vertoont over het jaar een bijna symmetri sche piek in het voorjaar (maart en april) en een in het najaar (september en oktober). In de zomerperiode zijn de aantallen relatief laag. De piek in het najaar is groten deels te verklaren door de oogstactiviteiten. Niet alleen de dekking verdwijnt, maar ook het stapelvoedsel. Dan is het zoeken naar alternatieve plaatsen en hierbij val len veel slachtoffers. De piek aan verkeersslachtoffers in het voorjaar heeft waarschijnlijk te maken met vertrek uit de tijdelijke winterverblijven. Uit de verdeling van de soorten waarnemingen blijkt dat tweederde bestaat uit vondsten in braakballen. Waarnemingen met fotovallen en verkeersslachtoffers maken er ruim een kwart van uit. Doordat de bruine rat een uitstekende zwemmer is, kun nen ze zelfs ver weggelegen eilanden in de Grevelingen en het Veerse Meer bereiken. Ook de getijdenstromen Oos- terschelde en Westerschelde vormen geen belemmering verder afgelegen eilanden, als Neeltje Jans en de Hooge platen te bereiken. Vooral op het laatste eiland hebben ze de voortplanting van pioniervogels behoorlijk gefrus treerd. Bij die kolonisatie van de eilanden worden bruine ratten zeker geholpen door scheepvaart, zoals het trans port van takkenbossen en stenen als oeverversterking en bijvoorbeeld het overslaan van zand op schepen vlakbij de Hooge platen. Als een van de weinige landzoogdieren weet de bruine rat zich te vestigen op de enkele hoogge legen gedeelten van het Verdronken Land van Saeftinghe. Verder onderzoek Er licht wellicht een mooie uitdaging om een wat nauw keuriger zicht te krijgen op de invloed van de bruine rat op zijn omgeving. Welke roofdiersoorten weten te profiteren van de talrijke ratten? Is de invloed op weidevogels echt zo groot? En wordt lokaal de populatie door de toename van de vos nu weer afgetopt? Heeft de woelrat last van de sterk uitgebreide populatie bruine ratten? 145

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 149