ZWARTE RAT Rattus rattus door Kees de Kraker 146 Fauna Zeefatufica Rattus rattus, de rat der ratten, kom je als zoogdier onderzoeker niet vlug tegen. Het is een dier dat in gebouwen leeft en dat is gewoonlijk niet de omge ving waarin het meeste onderzoek plaatsvindt. Zelfs voor ongediertebestrijders was de kans dat ze met zwarte ratten te maken kregen tot voor kort erg klein. Ondertussen lijkt daarin wel wat verande ring te komen, want de zwarte rat is bezig met een comeback vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Zo talrijk als in Hameien zullen ze niet vlug meer worden al kan plaatselijk een hoge dichtheid bereikt worden. Omgeven met verhalen over pest, pestmeesters met vogelkoppen, sprookjes en volksverhalen blijft de zwarte rat een fascinerend dier. Ook het gegeven van de zogenaamde 'rattenkoning' draagt daartoe bij. Een 'rattenkoning' is de naam voor een groep ratten die met eikaars staarten in de knoop zijn ge raakt en zo geen kant op kunnen. Er is ooit een rat tenkoning gevonden die uit 32 exemplaren bestond. Meestal werd zo'n koning aangetroffen nadat men Waarnemingen zwarte rat 1989 - 2008. uren- soms dagenlang gegil van de ratten had ge hoord. Overigens is het verschijnsel zeldzaam, maar het geeft wel mooi aan dat het hier om erg sociale dieren gaat die graag bij elkaar kruipen. Uiterlijk en herkenning De zwarte rat is met 160-240 mm, beduidend kleiner dan de bruine rat en heeft een opvallend lange staart die langer is dan het lichaam: 180-260 mm. Verder is de snuit tamelijk spits, zijn de oren groot. De jonge dieren zijn blauwgrijs, de volwassen exemplaren zijn bruingrijs tot zwart van kleur. Naast de gewone zwarte vorm ko men afwijkend gekleurde vormen voor. Deze rat springt en klimt met het grootste gemak, loopt tegen muren op. Kortom het is een echte acrobaat. Gedrag Oorspronkelijk komt de zwarte rat uit Zuidoost Azië. Ze leven daar ook in de vrije natuur leven en nestelen in bomen, wat in andere warme gebieden, zoals Zuid-Eu ropa ook wel het geval is. In onze streken is het tegen woordig een binnenzitter die van droogte en warmte houdt. De zwarte rat zwemt niet veel en is beslist geen rioolrat zoals de bruine. Deze rat zoekt het hoger op: een dakrat. Door de sterke voorkeur voor granen en andere zaden vormen opslag- en overslagplaatsen van dit soort producten een geliefde woonomgeving. Ook de gebouwen van de intensieve veehouderij (varkens, kippen) met volop voedsel en aangename warmte zijn bijzonder in trek. De zwarte rat huist veelal op hoge moeilijk bereikbare plaatsen onder vloeren, dakbeschot, tussen isolatie, opslagmateriaal enz. De soort leeft in sociale groepen die tientallen exem plaren kunnen tellen, met aan het hoofd een dominant mannetje. Verspreiding De eerste meldingen van zwarte ratten in onze streken dateren al van kort na het begin van de jaartelling. In de Middeleeuwen was de zwarte rat algemeen in heel Europa en via de rattenvlooien verspreidde de pest zich. Tot in de 18e eeuw was de zwarte rat in Nederland al gemeen in steden en dorpen, daarna nam de soort sterk af (zie kader). Als scheepsrat werd de zwarte rat een echte kosmo poliet die nieuwe streken vanuit havenplaatsen koloni seerde. Een spreekwoord als 'met de ratten het zinkend schip verlaten', zoals vaak grappig verbeeld in allerlei stripverhalen, sloeg op de zwarte rat. Met de opkomst van de intensieve veehouderij heeft de zwarte rat vanuit Noord-Brabant, waar de soort nooit helemaal verdween, weer terrein gewonnen. Boven de grote rivieren gaat het vooralsnog om slechts enkele kleine geïsoleerde populaties en solitaire exemplaren bij varkenshouders en havensteden. In Zeeland Evenals elders in Europa kwamen zwarte ratten in het verleden in de Zeeuwse dorpen en steden voor, immers

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 150