I ook Zeeland ontsnapte niet aan de pest (zie pag ziekten). De soort zal hier evenals in de rest van Ne derland in de 19e en 20e eeuw sterk afgenomen zijn. Eerdere landelijke verspreidingsatlassen van voor 1953 geven nog Oostelijk- en Midden Zeeuws-Vlaanderen, plus de gemeenten Vlissingen en Goes als versprei dingsgebied, maar in 1965 en gedurende de periode 1975-1988 wordt de zwarte rat niet meer voor Zeeland vermeld. Inmiddels is de soort weer terug. De laatste jaren wordt in Zeeuws-Vlaanderen, net als in België een opvallende toename geconstateerd. De recente uitbrei ding is in belangrijke mate mogelijk door de intensieve veehouderij, met name bij de varkensmesterij en pluim- veebedrijven. De gegevens op de kaart zijn op enkele uitzonderingen na, afkomstig van plaagdierbestrijders. Momenteel zijn er nog geen recente waarnemingen bo ven de Westerschelde bekend, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd. Achteruitgang zwarte rat na komst bruine rat In de literatuur worden verschillende oorzaken genoemd voor de afname van de zwarte rat na de komst van de bruine rat in de 18e eeuw. In veel documenten wordt het overwicht van de bruine op de zwarte rat als reden genoemd. Het leefgebied van de beide soorten vertoont in onze omgeving echter weinig overlap: buitengebied, rommelerven en stadsriolen zijn voorde bruine rat en gebouwen veelal met opslag op zolders van granen en andere goederen voor de zwarte rat. Usseling Et Scheygrond achtten verdringing van de zwarte rat door de bruine daarom onwaarschijnlijk en noemen bouwkundige veranderingen en een meer centrale opslag voor graanproducten als mogelijke verklaring. Mogelijk dat beide zaken een rol hebben gespeeld. Immers om zich over wat grotere afstand tussen gebouwen te verplaatsen zullen de zwarte ratten zich over begane grond en buitenterrein moeten wagen en daar heerst de bruine rat. Ook kwamen ze vroeger wel in graanvelden voor. Door verminderde verspreidingsmoge lijkheid zullen locaties waar de soort verdwenen is, minder snel opnieuw bezet worden en worden locale populaties door inteelt gevoeliger voor ziekten. Daarnaast werd door een efficiënte bestrijding de ruimte voor de zwarte rat in gebouwen beperkt. Wellicht dat de huidige uitbreiding van de zwarte rat via intensieve veehouderij voor een deel door middel van veevoertransport plaatsvindt. Bovendien is tegen sommige bestrijdingsmiddelen resistentie opgebouwd. 147

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 151