c o 1. O HUISMUIS Mus musculus door Chiel Jacobusse Is het omdat wie in een cel gezeten, De zwaluw met meer heimwee nestelen ziet, En dat alleen wie daar zijn brood moet eten Met muizen deelt tot troost in zijn verdriet In de Ballade van de merel van Weremeus Buningh wordt ook de huismuis bezongen. Een vriend van de gevangene of kloosterling, die verder niets te doen heeft. Maar niet alleen bij hen is de huismuis een populaire huisgenoot. Ooit had ik in mijn schuur een kantoortje, waar dozen vol met paperassen stonden. Van die dingen die je niet elke week nodig hebt, maar die je toch niet weggooit. In zo'n hok moet je eens een keer een opruimactie houden en toen kwam een prachtig muizennest van versnipperd papier naar boven. De eigenaresse zat mij vanaf een balk bij het plafond aan te kijken en ik bezag mijn onverwachte kamergenoot met welwillende genegenheid. Koste lijk beestje zo met die kraaloogjes en de grote oren. Mijn affiniteit liep een geduchte deuk op toen ik de bolronde snipperhoop eens wat nader inspecteerde. Een paar ouwe tijdschriftnummers en een vergeten Uiterlijk en herkenning De huismuis heeft een lichaamslengte van 75 tot 100 mm en een vrijwel onbehaarde staart die ongeveer even lang is als het lichaam. De oren steken duidelijk uit de krantenknipsel, da's allemaal tot daaraan toe. Maar ineens viel mijn oog op een blauw stukje papier met gouden letters. Onmiskenbaar een fragment van mijn HAVO-diploma. En een eindje verder nog één en nog één. En ook de cijferlijst (Biologie: 8) was ver malen tussen de muizenkaken. vacht en de oorschelpen schijnen roze door. De kleur van de vacht wisselt nogal: sommige exemplaren zijn bruin van kleur en hebben bovendien een duidelijke scheiding tussen de lichte buik en de meer donkere rest °/o huismuis in braakballen (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren) J V. 1988 1990 1992 1994 1996 1998 2000 2002 2004 2006 2008 148

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 152