gem. In de grensstreek van Zeeland en Vlaanderen zijn er recente waarnemingen in de buurt van Wachtebeke (Heidebos) en Knokke, beide op enkele kilometers van de grens. In Zeeland De waarnemingen van eikelmuizen in Zeeland zijn tot en met 2008 nog uitermate schaars. Hoewel er enkele betrouwbare zichtwaarnemingen zijn, moeten de ove rige waarnemingen als 'mogelijk' worden omschreven. De enige zekere vangst betreft een overduidelijk ver- plaatsingsgeval van elders. In het najaar van 1990 werd in Schoondijke in een zak hamstervoer een eikelmuis gevonden. Het dier werd in een kooi gezet, maar stierf enkele dagen later. Het dier werd opgezet, maar kon niet worden bekeken. Het is goed mogelijk dat dit dier met het hamstervoer is aangevoerd van elders. Op 18 oktober 1998 sprong tijdens een paddenstoel excursie in het bos van Erasmus bij Cadzand een muis weg. De excursiedeelnemers, waarvan één deelnemer de soort goed kende, determineerden het dier als een eikelmuis. In het vroege voorjaar van 1999 werd naast een dui venhok in een boerderij ten zuidoosten van Oostburg een muis gevangen die volgens de vanger voldeed aan de beschrijving van een eikelmuis. In maart zou nog een exemplaar zijn gevangen; van geen van beide dieren is een foto gemaakt; ook zijn geen resten bewaard. Op 20 mei 2005 werd een dode eikelmuis gevonden in de omgeving van Aardenburg. Het exemplaar werd niet gefotografeerd of bewaard. Op verzoek van de vinder is de exacte locatie vervaagd. Bij opruimwerkzaamheden op oudejaarsdag 2007 rolde uit een lege vuurwerkdoos een bolletje mos met daarin een eikelmuis. De volle doos, met de extra inhoud, was aangeleverd via Tilburg uit België. Het betreft daar mee zonder twijfel een verplaatsingsgeval, iets wat bij slaapmuizen wel vaker voorkomt. Het dier werd over gebracht naar de 'Vogel- en Zoogdieropvang De Mikke' in Middelburg om zijn winterslaap te voltooien. In het voorjaar is deze eikelmuis weer teruggezet in België. Verder onderzoek Het controleren van speciaal opgehangen eikelmuis- nestkasten lijkt voorlopig de meest aangewezen me thode om de aanwezigheid van één min of meer vaste populatie in Zeeland, en wel in het bijzonder Zeeuws- Vlaanderen, te kunnen aantonen. 151

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 155