in de negentiger jaren toe te nemen. Er ontstonden grotere populaties bij het Limburgse rivierengebied, de Gelderse Poort, de monding van de IJssel, de Biesbosch en langs het Haringvliet. Sinds 2002 is het Nederland se beleid er op gericht de bestaande populaties uit te roeien nu dat nog mogelijk lijkt. Dit beleid is gebaseerd op de status als exoot en ingegeven door de schade die gravende beverratten zouden kunnen veroorzaken aan waterkeringen en de schade die ze aan geteelde gewas sen veroorzaken. Inmiddels is het aantal beverratten dan ook op veel plaatsen sterk afgenomen. In Duitsland wordt de beverrat niet systematisch vervolgd, zodat van daaruit nog steeds dieren naar Nederland komen. In Zeeland Uit Zeeland zijn er slechts een paar meldingen. Door uitbreiding in het Noordelijke Deltagebied (Biesbosch, Haringvliet) drong de soort via de Grevelingen door tot aan de noordzijde van Schouwen. Op Goeree werden in de periode 2000-2008 meerdere exemplaren door mus kusrattenvangers gevangen en gezien en verder werden in die periode op het aangrenzende deel van Overflak- kee ook sporen gevonden. Op de zuidoostkant werden verder nog een aantal exemplaren gezien. Daarnaast vestigden zich beverratten op de eilanden en de oever zone van de Krammer, waarbij ook het Zeeuwse deel daarvan bij de Philipsdam werd bezet. In 2004 werden er 51 beverratten in Zeeland gevangen, tegenover ruim 4000 stuks in heel Nederland. De laatste jaren gaat het in Zeeland om slechts enkele vangsten. Het versprei dingskaartje laat goed zien dat de beverrat in Zeeland zich met een enkele uitzondering steeds vestigde aan de rand van Schouwen in de onmiddellijke nabijheid van zout water. Er zijn meldingen gedaan van deze soort bij Oostburg, Zoutelande en Kleverskerke; uitgebreide naspeuringen door de medewerkers van de Muskusrat- tenbestrijding hebben in geen van die gevallen aanwij zingen opgeleverd, die deze meldingen van beverratten hebben kunnen bevestigen. Toekomst Gezien het huidige uitroeiingbeleid is er weinig kans op nieuwe permanente vestigingen en opbouw van een vaste populatie. 153

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 157