WOLF Canis lupus door Luciën Calle Tezamen met Sandra sta ik muisstil aan de oever van een schitterend riviertje in het oerbos Bialowiezca in Oost Polen. Een kwartelkoning roept onophoudelijk en in de verte dansen wat kraanvogels. Hun prachtige ge luiden galmen over het rivierdal. Op het veldje langs de rivier zien we wasbeerhonden, in de rivier zwemmen otter en bever voorbij. In de bosrand aan de overzijde zitten wat lichtgaten. De lage avondzon beschijnt heel even zo'n plek. Ineens zien we op die plek twee dieren. M/e denken eerst nog even aan vossen. De kijker gaat van hand tot hand en al snel beseffen we dat we oog in oog staan met twee wolven. Een wat grijzig en een bruiner dier. Ze kijken ons een 75 tal seconden aan. Zouden ze ons kunnen ruiken of toch gehoord heb benPlotseling rennen ze weg. Deze waarneming in zo'n perfecte natuurlijke setting voelt als een absoluut hoogtepunt uit mijn leven. Uiterlijk en herkenning Een wolf lijkt tamelijk veel op een wat ruig behaarde herdershond, en komt in verschillende kleurvariëtei- ten voor. Van wit, via grijs, rossig en bruin tot geheel zwart. Met een lichaamslengte van maximaal 170 cm en een staartlengte tot 75 cm is het een groot dier. Het is echter moeilijk om wolven te observeren, om dat de dieren erg mensenschuw zijn. Op afstand is de soepele tred kenmerkend, waarbij de poten in een lijn worden gezet. Onderzoek vindt dan ook voornamelijk plaats aan de hand van sporen en uitwerpselen. Aan het typische wolvengehuil kan het dier natuurlijk wel prima herkend worden. Het is overigens wel zo dat alleen wolven in roedels huilen; een rondzwervende solitaire wolf zal dat nooit doen. Gedrag De wolf leeft in familieverband. Zo'n roedel bestaat meestal uit een ouderpaar en een aantal jongen uit voorgaande jaren. Het voedsel bestaat voornamelijk uit wilde zwijnen, reeën en edelherten. Daarnaast worden ook wel kleinere zoogdieren en plantaardig voedsel gegeten. Het jachtgebied van een roedel be slaat tenminste 200 km2. De aanwezigheid van wol ven in een gebied heeft een effect op het terreinge- bruik van de grotere grazers die in verband met hun veiligheid dan eerder de opener terreindelen gebrui ken. Verspreiding De wolf komt van oudsher voor in Noord Amerika en Waarnemingen wolf 1989 - 2008 trood) en voor 1989 (zwart). in Eurazië, vanaf de subtropen tot in de poolregio. In een ver verleden kwam de soort in praktisch heel Europa voor, maar door felle bejaging werd de wolf tot onherbergzame bergketens en de eindeloze Oost Europese en Aziatische wouden teruggedrongen. In Nederland is de wolf ruim anderhalve eeuw geleden uitgeroeid. Door een veranderd denken over de ver meende schadelijkheid van het dier en door natuur projecten is de wolf in Europa nu weer aan een snelle comeback bezig. Het gegeven dat de wolf niet eens genoemd wordt in het boek 'Zoogdieren van West- Europa', geeft aan hoe snel de verspreiding van de wolf gaat. De West-Europese dieren zijn vooral uit Polen afkomstig. In Duitsland zijn er groepen de Ne derlandse grens tot op 200 km genaderd. Een wolf is in staat in een dag meer dan 100 km te lopen. In Nederland moeten boeren en natuurbeheerders dus zachtjes aan beginnen met voorbereidingen op zijn komst. Met schrikdraad en waakhonden zijn vee en schapen eenvoudig te beveiligen, blijkt uit de erva ringen in Duitsland. Natuurorganisaties als Stichting Ark en de Zoogdiervereniging zijn inmiddels ook be gonnen met de voorbereiding, vooral gericht op het wegnemen van het negatieve imago van dit roofdier. In Zeeland Ook in Zeeland kwam dit roofdier van oudsher voor. Er zijn waarnemingen opgetekend in 1587 toen er verschillende dieren in Oostburg werden gezien, en 1603 toen er 4 exemplaren geschoten werden op het eiland Tholen. De meest kansrijke gebieden voor zijn 156 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 160