Vos. Verspreiding Vossen komen op het hele noordelijk halfrond voor. Al leen hooggebergte wordt gemeden. Omdat zij enige dekking in de vorm van struikgewas op prijs stellen hebben open gebieden niet de voorkeur. Enkele eilan den hebben zij (nog) niet weten te bereiken, ook op onze Waddeneilanden komen ze in de atlasperiode niet voor. Vanaf de jaren '70 hebben zij de duinen op het vaste land geherkoloniseerd, nadat zij daar in de middeleeuwen waren uitgeroeid. De opmars van deze soort in Nederland is nog altijd niet voltooid. In Zeeland Juist in onze provincie is te zien dat de vos nog altijd oprukt. De soort kwam uiteraard al voor in Brabant. Maar de voorbij de Brabantse Wal gelegen polders en kanalen (b)leken tot voor kort een te grote barrière. Groei van de aantallen in Brabant, ontwatering van landbouwgebieden en de aanleg van natuur- en recre atieterreinen lijken daar verandering in te brengen. In Zeeuws-Vlaanderen is de vos inmiddels een regelmati ge verschijning. Vanuit de Vlaamse bosgebieden is dat deel van de provincie Zeeland eenvoudig te bereiken. Zoogdieren in Zeetand 159 De aantallen van de vos zijn weliswaar nog betrek kelijk laag, maar de verspreiding is daar nagenoeg ge- biedsdekkend. Maar ook in de hals van Zuid-Beveland en op Tholen zijn inmiddels vossen waargenomen. En er zijn zelfs al een paar vossen geschoten. Op de Kop van Schouwen worden er al sinds enkele jaren vossen gezien, sommige waarnemers spreken zelfs van decen nia. Mogelijk hebben hier enkele dieren na een snelle verplaatsing meteen hun voorkeursbiotoop weten te bereiken. De waarnemingen uit 2006 zijn in 2008 nog bevestigd. Het trendverloop van het aantal vos sen wordt in hoofdzaak bepaald door de meldingen uit Zeeuws-Vlaanderen. Verder onderzoek Er zijn waarschijnlijk heel wat meer vossen in het Zeeuwse dan officieel bekend is. Hier zou nog veel extra informatie verkregen kunnen worden door het organiseren of meedoen aan nachtelijke tellingen in de winter met een lichtbak of het inventariseren met cameravallen. Verder zou te denken zijn aan gerichte enquêtes.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 163