WASBEER Procyon lotor door Jan Piet Bekker Waarnemingen wasbeer 1989 - 2008. over de wang uitwaaiert en duidelijk is afgezet te gen de witte band over het voorhoofd en de lichte snuit. De rest van het lichaam is grijs, van boven wat donkerder dan de onderzijde. De staart vertoont vier tot zeven opvallend zwarte ringen op de overigens grijze staart. Bij het lopen valt op dat de achterpoten hoger zijn dan de voorpoten: de rug loopt duidelijk naar voren af. Gedrag en verspreiding De wasbeer is een roofdier dat zich uitstekend kan handhaven in een parkachtige omgeving. Het voed sel wordt veel in ondiep water gezocht. Bij het zoe ken worden beide voorpoten gebruikt waarbij de in druk bestaat dat voedsel 'gewassen' wordt (vandaar de naam). De soort is oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika. In 1934 zijn twee paartjes in Duits land uitgezet. Sindsdien breidt de soort zich lang zaam in Europa uit. In Zeeland De tot nu toe bekende waarnemingen in Zeeland zijn alle geïsoleerde gevallen die tot nu meestal berusten op ontsnapte exemplaren: bij Zaamslag in een boom en in een keuken bij Wissekerke. In de buurt van Cad- zand werd op meerdere plaatsen een wasbeer gezien; dit dier kwam waarschijnlijk uit België. Alleen van het exemplaar dat in 2005 enkele malen werd gesig naleerd bij de schaapsschuur in het Verdronken land van Saeftinghe, is de herkomst niet bekend. Middernacht, een geweldige herrie van rammelend bestek in pannen. Ik zat gelijk rechtop in mijn tent: 'Deze herrie wordt niet veroorzaakt door een egel. Hier is een dader aan het werk die beduidend groter is. Enne... op Vancouver Island zitten helemaal geen egels, zoals bij ons in Zeeland'. Maar in dit gebied zitten ook geen beren. Enkele tientallen meters voor mij vormde een rij dennenbomen de grens van een uitgestrekt bosgebied. Door een minimale beweging hoog in de derde boom werd mijn blik getrokken naar een grijze bol. Toen ik dichterbij kwam, zag ik net een gemaskerd gezicht met twee onschuldige oogjes. Een wasbeer! Ik kon niet bewijzen dat dit dier de veroor zaker is geweest van de nachtelijke onrust, maar de volgende nacht heb ik ook zeepsop en droogdoek klaargezet, met de stille hoop dat die wasbeer zijn naam zou waar maken! Uiterlijk en herkenning De wasbeer is een middelgroot zoogdier met een li chaamslengte tot ruim 70 cm en een staartlengte tot 30 cm. Deze soort heeft een kenmerkend uiterlijk: voor elk oog een zwarte driehoek, waarbij de basis Wasbeer. 160 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 164