en gelijk alert. reden zijn. Voedsel en dekking zijn de sleutelwoorden. In de open akkerbouwgebieden van West Zeeuws- Vlaanderen, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland leven maar weinig woelmuizen, woelratten of konijnen, het belangrijkste voedsel van de hermelijn. Tholen is duidelijk ondervertegenwoordigd vanwege gebrek aan waarnemers. Gezien de reeks van waargenomen ver- keerslaehtoffers langs de rijksweg op Zuid-Beveland, een van de weinige plekken waar deze soort goed gere gistreerd is, mag aangenomen worden dat de hermelijn weliswaar een schaarse soort is, maar in een groot deel van Zeeland gevonden kan worden. In het open polder landschap zijn het vooral natte natuurgebieden die het leefgebied voor de hermelijn vormen, zoals de Maire, Kreken van Ouwerkerk en Schelphoek op Schouwen- Duiveland. Hoewel hermelijnen goed zwemmen, zullen ze hierbij zelden grote afstanden afleggen. Eilandjes in de Grevelingen en hetVeerse Meer zijn in de winter over het ijs gekoloniseerd. In oude boeken wordt dikwijls be schreven hoe een konijn besprongen dooreen hermelijn al jammerend een wisse dood tegemoet rent. Kennelijk is dat ondanks het nagenoeg ontbreken van de vos in de Zeeuwse duinen maar zelden het geval, want het kaart beeld is daar opvallend leeg. Er zijn meer raadsels. De hermelijn zou in de laatste decennia sterk zijn toegenomen in Zeeuws-Vlaanderen. Zo is de oudste vermelding voor Oost Zeeuws-Vlaan- deren afkomstig van een geschoten exemplaar door F. Verbist in de Koningin Emmapolder bij Nieuw-Namen. Dit was de eerste hermelijn die hij zag in de 30 jaar dat hij jachtopziener was. Misschien was de soort vroe ger, ondanks het veel kleinschaligere landschap minder algemeen dan je nu zou denken. Wel had je toen nog nauwelijks autoverkeer zodat verkeerslachtoffers vrij wel ontbraken. Toekomst De recente toename van de vos in Zeeuws-Vlaanderen zou van invloed kunnen zijn op het voorkomen van de hermelijn gezien de ervaringen in de duinen. Verdere op- schaling in de landbouw zal met name van invloed zijn op die gebieden die nu nog een zekere kleinschaligheid hebben. Anderzijds ontstaan er door natuurontwikke ling in het kader van de ecologische hoofdstructuur ook weer nieuwe leefgebieden en biedt het milieuvriendelijk oeverbeheer van de grote watergangen door het water schap, plaatselijk nieuwe kansen. Zoogdieren in Zeefand 163

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 167