WEZEL Mustela nivalis door John van Vliet Van achter mijn bureau in het kleine kantoorgebouw heb ik een fraai uitzicht op een kleine bosweide, wat struweel en een dijkje daarachter. Al tekstverwerkend heb ik daar een dwergmuis in een halm voor het raam zien klimmen, een kleine bonte specht zien roffelen, voorbij fladderende oranjetippen gezien en een appel- vink gespot Het paartje kraaien dat op het dijkje zat was dan ook niet zo bijzonder. Maar kraaien die om beurten een sprongetje maken zijn dat wel, en die act was al enige minuten gaande. Toch eens beter geke ken: ze sprongen over een wezeltje heen! Deze stadse kraaien zagen waarschijnlijk weinig wezels en gingen er dus niet voorop de wieken. Zo'n muisachtig beestje, wat kon het ze doen? Ondertussen moesten ze al een halve meter de lucht in, zo hoogsprong de wilde wezel. En scheelde het niet veel meer of hij had een kraaien poot te pakken. Gelukkig waren ze de gymnastiekles net op tijd zat en kozen zij het luchtruim. Uiterlijk en herkenning De wezel is de kleinste van alle in Nederland inheemse marterachtigen en het kleinste roofdier van Europa. De lichaamslengte ligt tussen de 13 en 24 cm, waarbij de vrouwelijke dieren aanzienlijk kleiner zijn dan de mannetjes. Het zijn bijzonder lenige dieren met een langgerekt lijf op korte pootjes. De vacht is grijsbruin op de rug en wit op de buik. De staart is kort: 8 tot maximaal 12 cm. De Nederlandse wezels worden in de winter niet wit, zoals dat wel in noordelijke en ooste lijke delen van Europa gebeurt. Gedrag Wezels zijn overal te vinden waar genoeg voedsel en dekking is. Zij leven zowel in de duinen als in onze tuinen, en alle landschapstypen daartussenin, als er maar dekking in de vorm van bosschages, houtstapels of ruigte aanwezig is. Daar verblijven ze in holen die door muizen of konijnen gegraven zijn of nissen en gaten die zich van nature hebben gevormd. Af en toe laten zij zich horen door scherpe, hoge of sissende geluiden. Aardige eigenschap van de wezel is dat zij rechtop gaan staan om de omgeving te kunnen over zien. De mannetjes houden er een territorium op na dat tot 25 ha groot kan zijn en het leefgebied van ver schillende vrouwtjes overlapt. In dat leefgebied jagen ze zowel overdag als 's nachts vooral op woelmuizen, maar ze eten ook wel kikkers, insecten, eieren en klei ne vogels. In mei werpt het wezelvrouwtje ongeveer 164 Fauna Zeefandica Waarnemingen wezel 1989 - 2008. Anders had een van de kraaien het 'spel' ongetwijfeld met de dood moeten bekopen. 6 jongen die na een maand of twee, drie al op eigen benen kunnen staan. Verspreiding In heel Europa, met uitzondering van Ierland, komen wezels voor. De soort is in heel Nederland algemeen, maar ontbreekt op de Waddeneilanden. In Zeeland Het kaartbeeld van de wezel, ook wel 'muishondje', in Zeeland laat een grote spreiding zien. Een relatief groot deel van de waarnemingen betreft verkeers slachtoffers, de grote verkeersaders zijn daardoor enigszins in het kaartbeeld terug te vinden. Opvallend in dat verband zijn de waarnemingen op de Veerse Gatdam en langs de rand van Noord-Beveland. Het open landschap en de beperkte ruimte op zo'n dam leidt ongetwijfeld tot meer slachtoffers, die boven dien eenvoudiger waar te nemen zijn. Of de aanzien lijk grotere concentratie wezelwaarnemingen in Oost Zeeuws-Vlaanderen reëel is, is de vraag. Het land schap is daar niet bijzonder geschikter voor de wezel, bijvoorbeeld door een meer kleinschalig landschap met veel dekking. In dat geval had het voor de hand gelegen dat ook uit Zuid-Beveland meer waarnemin gen waren gekomen. Maar daar zijn nu juist onver wacht weinig waarnemingen van de wezel genoteerd. Waarschijnlijk is hier sprake van een waarnemersef fect: er zijn aanzienlijk meer onderzoekers in dit deel

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 168