AMERIKAANSE NERTS Neovison vison door Kees de Kraker 166 Fauna Zeefandica Het was begin jaren negentig toen wij op een zomerdag van de Hompelvoet naarOuddorp wilden varen met ons sloepje. Bij het instappen in de boot verdween er een zwartbruin dier ter grootte van een kleine kat onder een vlonder. Een marterachtige, dat zagen we wel, maar welke precies wisten we niet. Omdat we op de Hompelvoet vanwege de vogelko lonies geen enkele behoefte aan zo'n grondpredator hadden, gooiden we zo vlug mogelijk de touwen los en voeren naar Ouddorp. Zoals alle marterachtigen was ook dit exemplaar erg nieuwsgierig en tijdens het va ren kwam het donkere kopje regelmatig vanonder het vlonder tevoorschijn, zodat we het goed konden bekij ken. Zelf dacht ik aan een Steenmarter, maar die had ik nog nooit gezien en de juiste kenmerken stonden mij dan ook niet helemaal bij. Eenmaal in het haventje af gemeerd lichtten we de vlonders op en binnen enkele tellen later stond de marter al op de aanlegsteiger. Liep daar over een doodlopende balk naar de hoge kade muur, sprong, maar viel terug en kwam met een plons in het water terecht Dat viel me eerlijk gezegd een beetje tegen, want van steenmarters had ik gelezen dat die netzo makkelijk tegen een loodrechte muuroplopen als over vlak terrein. Dit beest bleek echter een uitstekende Uiterlijk en herkenning De Amerikaanse nerts, soms wel mink genoemd, heeft een vergelijkbare grootte en gewicht als de bunzing. Vrouwtjes zijn, zoals bij alle marterachtigen een stuk kleiner dan mannetjes. Het zijn zwartbruine dieren met een witte vlek onder de kin die doorloopt tot aan de on derlip. Bij de Europese nerts is ook de bovenlip wit, ver der is er uiterlijk weinig verschil tussen deze soorten al is de Amerikaan iets forser. De nertsen uit fokkerijen zijn een stuk groter en zwaarder dan de in het wild levende exemplaren, ook de kleuren van deze dieren kunnen erg afwijken. Variërend van sneeuwwit tot gitzwart en alles daar tussenin zoals grijs en wildkleur. Amerikaanse nert sen hebben evenals otters zwemvliezen tussen de tenen. De uitwerpselen die doorgaans het gevlochten uiterlijk hebben dat typerend is voor marterachtigen, kunnen bij een menu van schaaldieren een oranje kleur hebben. Ze worden vaak op verhoogde plaatsen gedeponeerd. Gedrag In zijn natuurlijke omgeving bezet de Amerikaanse nerts een territorium met een grote oeverlengte, dat afhan- Waarnemingen Amerikaanse nerts 1989 - 2008. zwemmer en duiker te zijn. Want toen hij richting ha venmond zwom en ik - benauwd dat hij misschien weer naar de Hompelvoet zou terugzwemmen - er met een roeispaan achteraan holde, dook hij achter de OD 14 - een vissersboot - plotseling onder en weg was ie. Het dier moet onder water terug gezwommen zijn, want daar stond hij al weer op de steiger zijn vacht uit te schudden, ging er vandoor en was niet meer te vinden. kelijk van het voedselaanbod bij mannetjes tot 5 kilo meter lang kan zijn. Het zijn echte waterdieren met een veelzijdig menu, aangepast aan het plaatselijk aanbod. Oorspronkelijk vormen muskusratten en woelratten de belangrijkste prooidieren. Geen wonder dat er nogal wat ontsnapte exemplaren in de vallen van muskusrat- tenbestrijders terechtkomen. Verder staan er vogels, vissen, schaaldieren en amfibieën op de menulijst. Het dier is vooral nachtactief. Voorkomen In veel Europese landen zijn uit ontsnapte of uitgezette exemplaren, vrijlevende populaties ontstaan en wordt deze nerts tot de inheemse fauna gerekend In Neder land is voortplanting in het wild er ondanks de talrijke bevrijdingsacties waarbij duizenden dieren in de om geving van de pelsdierfokkerijen terecht kwamen, niet echt van gekomen. Het wegvangen bij de muskusrat- tenbestrijding zou daarbij wel eens een belangrijke rol kunnen spelen, doordat ze tot ca. 1 meter diep duiken en juist dan in de diep onder de waterspiegel staande klemmen voor muskusratten terechtkomen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 170