XX 5> r.E BUNZING Mustela putorius door Kees de Kraker Fietsend over de Hogezoom tussen Haamstede en Re- nesse zag ik op klaarlichte dag eens een bunzing over het gazon bij een woning huppelen. Bunzings zijn echte nachtdieren die je maar hoogst zelden overdag ziet, levend tenminste. De enige keer dat ik er overdag nog eentje zag, was de keer toen er een bunzing in mijn kip penhok zat. Een ravage van veren en dode kippenal leen de haan bleek de slachtpartij te hebben overleefd. Een prachtig beest, die bunzing, ik kon hem even goed bekijken toen ik hem uit het hok naar buiten liet. Ja, tegen woordig zijn ze beschermd, maar de meeste men senzijn nog niet zo ver dat ze zo'n 'misdaad' ongewro ken willen laten. De bunzings die op herhalingsbezoek gaan, wacht veelal een warme ontvangst. Gaat het hierbij om enkelingen, veel talrijker zijn de bunzings die slachtoffer worden van het moderne verkeer. Waarnemingen bunzing 1989 - 2008. Uiterlijk en herkenning Door de grootte en de opvallende tekening met het donkere gezichtsmasker en de wit omrande oren is de bunzing niet te verwarren met andere dieren en daardoor makkelijk te herkennen. Bovendien ziet de bunzing er het hele jaar door ongeveer hetzelfde uit. Omdat de soort veelvuldig het slachtoffer wordt van gemotoriseerd verkeer, zijn ook veel mensen bekend met deze marterachtige. Aan de hand van gewicht en lengtematen kan van een verkeerslachtoffer door gaans worden vastgesteld of het om een vrouwtje of mannetje betreft. De lichaamslengte van mannetjes is 33-45 cm en dat van vrouwtjes 28-38 cm. De overlap in gewicht is bij beide seksen niet erg groot: vrouw tjes wegen 300-900 gram, het gewicht van mannetjes bedraagt 500-1800 gram. De staart van mannetjes is met 12-18 cm gemiddeld langer dan de 10-15 cm van vrouwtjes. Aangezien de kans op een zichtwaar- neming van levende dieren erg klein is, komt het ver der vooral op sporen zoeken aan. Herkenning van de prenten is niet zo eenvoudig omdat de mogelijkheid op verwisseling met hermelijn en nerts bestaat. De uitwerpselen hebben het typisch vervlochten karak ter van de marterachtigen, maar zijn wat groter en doorgaans gladder en glimmender dan van hermelijn. Karakteristiek is ook het 'sterrenschot', een glibberige gelatineuse massa die afkomstig is van de eisnoeren en het dril van door de bunzing opgegeten kikkers. Dit kan door opname van vocht sterk opzwellen en wordt door de bunzing uitgebraakt. De eistipjes van bunzing: verkeersslachtoffers per maand (n 433] 100 t 80 j» - ■IIiimIIbi jan. feb. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. 168 Fauna Zeclandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 172